Pandemia nie odpuszcza, podobnie jak niestety Urzędy Skarbowe. Dochodzą nas słuchy o coraz to częstszych i poważniejszych kontrolach urzędniczych. Niektóre dotyczą prowadzenia biznesu podczas lockdownu, inne stosowania kas fiskalnych online. Jak dzisiaj wygląda prowadzenie przedsiębiorstwa?
Kontrole kas fiskalnych
Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek stosowania kas fiskalnych online powstał w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych. Wszyscy producenci i dystrybutorzy rozwiązań fiskalnych starali się mocno edukować przedsiębiorców i zachęcić ich do kupna nowych urządzeń. Niestety nie wszyscy zastosowali się do nowych przepisów. Od początku tego roku ruszyły zmasowane kontrole właśnie tych branż, które są zobowiązane do stosowania kas łączących się z CRK. Zapytanie o to działanie wystosował nawet poseł Kukiz’15 – Stanisław Tyszka w interpelacji 17859 do Ministra Finansów. W odpowiedzi można przeczytać, że kontrole te stanowią „przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom godzącym w zasadę powszechności i równości opodatkowania”. Wskazywane jest także, że warsztaty miały rok na zakup urządzenia i dostosowanie go do swojego biznesu. Ciekawe są liczby, które wskazało Ministerstwo Finansów. W IV kwartale 2020 roku skontrolowano 1499 firm i nałożono mandaty na łączną kwotę 117 tys. złotych. Niestety nie wiadomo, na ile firm rozkłada się ta kwota. Można jednak śmiało powiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie kupili kasy fiskalnej do warsztatu samochodowego w wersji online, powinni zrobić to jak najszybciej.
Prowadzenie działalności w czasie pandemii – legalne czy nie?
Trwa kolejny miesiąc zamknięcia dużej części gospodarki, w tym restauracji, pubów i barów. Z wielu stron słyszymy informacje o otwarciach, mimo panującego lockdownu. Dla wielu przedsiębiorców stanowiło to o przeżyciu firmy. Wskazywano brak podstaw prawnych do wymuszenia zawieszenia działalności oraz niezgodność z konstytucją. Sądy w dużej mierze przychylały się do takiego podejścia, o ile wszystko było przeprowadzane w reżimie sanitarnym. Jednak sytuacja się zmieniła, głównie za sprawą bydgoskiego sądu. Pod koniec 2020 roku nałożono na pewne solarium karę administracyjną w wysokości 10 tys. złotych. Dowodami w sprawie były:
- notatka służbowa z kontroli policyjnej,
- przebywanie na terenie firmy pracownicy.
Właściciel twierdził, że pracownica pełniła jedynie obowiązki porządkowe. Dodatkowo kasa fiskalna i raporty dobowe jasno twierdziły, że żadne transakcje nie były wykonywane. Klientów najprawdopodobniej więc nie było. Mimo to, kara została nałożona, a Sąd utrzymał ją w mocy z powodu naruszenia bezpieczeństwa zdrowia i życia. To dość duża zmiana, która może otworzyć furtkę innym sądom na wydawanie podobnych orzeczeń. Warto więc uważać.
Prowadzenie biznesu w czasie pandemii to bardzo trudne zadanie, a ustawodawca i urzędnicy z pewnością tego nie ułatwiają. A czy Ty spotkałeś się ostatnio z utrudnieniami ze strony Urzędu? Opowiedz nam o tym i przestrzeż innych przedsiębiorców. Jeśli dalej nie masz kasy online, skontaktuj się z nami. Zadzwoń także, jeśli należysz do grupy przedsiębiorców zobowiązanych do wymiany urządzenia do 30 czerwca 2021 roku. Wspólnie znajdziemy najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.