Opublikowano Dodaj komentarz

Brak możliwości zmiany matrycy a wymiana kasy

Zmiana matrycy VAT

Choć zmiana matrycy podatku VAT została ogłoszona już jakiś czas temu, to ciągle wywołuje wiele wątpliwości wśród podatników. Niedawno dostaliśmy zapytanie, czy fizyczny brak możliwości zmienienia stawek VAT-u na kasie fiskalnej powoduje konieczność jej wymiany, a jeśli tak – to kiedy. Dzisiaj odpowiadamy na to zapytanie wszystkim zainteresowanym.

Zmiana matrycy podatku VAT

Starą matrycę VAT można było stosować do dnia 31 lipca 2019 roku. Co jednak w przypadku, kiedy kasa fiskalna jest na tyle stara, że uniemożliwia zmianę, ale jej pamięć fiskalna dalej umożliwia ewidencjonowanie sprzedaży? Wyjaśnia to interpretacja indywidualna z dn. 3 grudnia 2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.600.2019.2.AW. Nowe przepisy nakazują przypisanie oznaczeń literom:

  • „A” – 22% lub 23%,
  • „B” – 7% lub 8%,
  • „C” – 5%,
  • „D” – 0%,
  • „E” – zw.,
  • „F” i „G” – pozostałe stawki podatkowe.

Jeśli jednak urządzenie fiskalne uniemożliwia zmianę z przyczyn technicznych, niezależnych od podatnika, nie ma on obowiązku jej wymieniać na nową – pod warunkiem spełnienia kilku warunków.

Kasa Posnet Revo Online

Jakie warunki trzeba spełnić?

Przede wszystkim, kasa fiskalna musiała zostać nabyta w czasie obowiązywania poprzedniej decyzji ministra, z dn. 28 listopada 2008 roku. Musi spełniać wymagania dotyczące urządzeń fiskalnych, które zostały narzucone poprzednio przez Ministerstwo. Kolejnym warunkiem jest, że mimo niemożności zmiany z przyczyn technicznych, nie mogą powodować błędów w rozliczeniach podatkowych. Z urządzenia można więc spokojnie korzystać do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej lub powstania konieczności wymiany na kasę fiskalną online.

Pamiętajmy o nowych przepisach od 1 kwietnia 2020 roku

Przypominamy, że 1 kwietnia 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy, które mają uprościć matrycę stawek VAT. Założenia są bardzo dobre i obejmują:

  • objęcie jedną stawką podatku całych grup towarowych,
  • obniżenie stawek zasadą „równanie w dół”,
  • podwyżką stawek na wybrane, nieliczne towary.

To bardzo dobra informacja dla konsumentów, bo oznacza obniżenie cen produktów – głównie tych podstawowych w sklepach. Podwyżka stawki VAT ma bowiem objąć owoce morza, lód spożywczy i chłodniczy, czasopisma specjalistyczne i drewno opałowe.

Przedsiębiorców czeka z kolei nowe programowanie stawek VAT na kasach fiskalnych. Takie czynności zawsze budzą emocje i wątpliwości – szczególnie dotyczące prawidłowości zastosowanych stawek. Na szczęście, Ministerstwo powołało tzw. WIS – Wiążącą Informację Stawkową. Dzięki niej każdy będzie mógł wystąpić o wskazanie odpowiedniej stawki dla wybranych towarów i usług.

Ulga na zakup kasy fiskalnej

Nowe przepisy podatkowe zawsze budzą wiele emocji, a ostatnimi czasy doświadczyliśmy – i doświadczymy – ich bardzo wiele. Taka ilość zmian w prawie zawsze wywołuje niepokój. Czy wszyscy zdążą się dostosować do nowych przepisów? Czy każdy będzie wiedział, jak należycie wypełnić swoje obowiązki podatkowe? Intermarket jako dostawca kas fiskalnych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku z przyjemnością odpowie na wszelkie techniczne pytania dotyczące użytkowanych kas fiskalnych i przygotowania ich na nowe przepisy w tym regionie. Zapraszamy do kontaktu także z pozostałymi dystrybutorami zrzeszonymi w Polskich Kasach Fiskalnych Online. Korzystajmy zawsze z usług fachowców.

Dodaj komentarz