Opublikowano Dodaj komentarz

Co nowego od 1 stycznia w kasach fiskalnych?

Nowy Rok 2021, który już za kilka dni na dobre zagości na naszych kalendarzach, przyniesie wiele zmian – także w branży kas fiskalnych. Są one wrażliwe szczególnie dla kilku branż, choć wszyscy przedsiębiorcy powinni wiedzieć, na co się szykować w Nowym Roku. Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń i nowinek branżowych.

Wprowadzenie kas fiskalnych dla gastronomii i hotelarstwa

Już od 1 stycznia 2021 roku kilka branż musi rozpocząć korzystanie z nowych urządzeń, które łączą się z CRK. Mowa tu przede wszystkim o gastronomii i hotelarstwie, które są jednocześnie najbardziej poszkodowane przez pandemię koronawirusa. Do Nowego Roku pozostało tylko kilka dni, a Ministerstwo Finansów szacuje, że dopiero 85% firm wymieniło swoje urządzenia. To dość niewiele, choć całe szczęście pojawiła się furtka awaryjna. Do Urzędu Skarbowego można złożyć wniosek o odroczenie terminu zakupu kasy fiskalnej. Będzie on jednak rozpatrywany indywidualnie, a na odpowiedź trzeba czekać nawet do 30 dni.

Przejście z PKWiU na CN

Niewiele osób wie, że stara i powszechnie stosowana u nas nomenklatura PKWiU towarów przestaje obowiązywać już od 1 stycznia. Zamiast niej pojawiają się tzw. CN. Konieczne było więc przełożenie naszych oznaczeń na nowe. Zmiany są dość kosmetyczne, ale jednak są i istnieją. Tym samym wpływają na możliwość zastosowania zwolnienia z kasy fiskalnej. Nie dotyczy to wielu przedsiębiorców, ale warto upewnić się, czy na pewno nic się nie zmieniło w stosowanym przez nas zwolnieniu. Najlepszym przykładem może być sprzęt radiowy, który występuje w starej wersji Rozporządzenia, ale już nie w nowej. Został zastąpiony przez „komputery, wyroby elektroniczne i optyczne”. A co ze zwykłym, analogowym radiem? Wygląda na to, że od 1 stycznia nie pojawi się już na liście towarów uniemożliwiających skorzystanie ze zwolnienia.

Wykreślenie odroczenia zakupu kasy fiskalnej

Do kwietnia 2019 roku przedsiębiorca nie musiał jednorazowo kupować kas fiskalnych, jeśli potrzebował ich kilka. Mógł wydatek rozłożyć w czasie i rozpocząć jedynie od 1/5 liczby docelowych urządzeń. Przepis ten zmienił się już półtora roku temu i był systematycznie wygaszany. Od 1 stycznia jego istnienie nie ma już większego sensu, gdyż każdy podatnik jest zobowiązany do natychmiastowego rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą wszystkich kas fiskalnych, we wszystkich punktach sprzedaży.

Nowe, wirtualne kasy fiskalne

Choć ustawa, która umożliwia korzystanie z kas fiskalnych w postaci oprogramowania, weszła w życie już 1 czerwca tego roku, to jednak dalej na rynku nie mamy żadnego, gotowego rozwiązania. Liczba problemów, obostrzeń i wymagań jest tak ogromna, że nie wiadomo, czy takie urządzenie w ogóle powstanie. Z pewnością ten rok będzie przełomowy dla kas w smartfonach. Może nie będzie to konkretnie 1 stycznia, ale uznaliśmy, że jak najbardziej wirtualne kasy powinny znaleźć się na liście najdłużej wyczekiwanych nowinek roku 2021.

Zmian podatkowych i prawnych w roku 2021 będzie bardzo dużo. Wiele z nich zaważy na dalszym losie przedsiębiorstw całej Polski. Wybraliśmy jedynie cztery, najgłośniejsze z naszego punktu widzenia. Uważasz, że czegoś zabrakło? Napisz do nas!

 

Życzymy wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku: łatwego prowadzenia biznesu, wielu nowych klientów i przywrócenia normalności, którą zabrał nam koronawirus.

Dodaj komentarz