Opublikowano Dodaj komentarz

Czy trzeba mieć terminal płatniczy? Założenia Nowego Ładu

czy trzeba mieć terminal płatniczy

Wejście Nowego Ładu w życie już za niecały miesiąc. Kwestie podatkowe odsuńmy nieco na bok i przyjrzyjmy się innym, dość kontrowersyjnym zapisom. Czy wiesz, że już za pół roku terminal płatniczy będzie obowiązkowym narzędziem pracy w każdej firmie, która oferuje towary i usługi osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej? Jak to się stało? Czy trzeba mieć terminal płatniczy, czy może jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Czy trzeba mieć terminal płatniczy?

Obecnie zapłatę można przyjmować na wiele sposobów, a jednym z nich jest gotówka. Choć posiadanie terminalu płatniczego w firmie jest mile widziane przez klientów, to niektórzy przedsiębiorcy decydują się świadomie na nieprzyjmowanie płatności metodą bezgotówkową. Od 1 lipca 2022 roku ma być to już niemożliwe. Ministerstwo wprowadza nowe przepisy na przedsiębiorców. Znajdują się one w Ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców. Od Nowego Roku zostanie dodany art. 19, który mówi, że konieczne jest zapewnienie możliwości dokonania zapłaty przy użyciu instrumentu płatniczego. Definicja instrumentu znajduje się z kolei w Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Instrument płatniczy – definicja

Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą, instrument płatniczy to zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane do złożenia zlecenia płatniczego. Definicja nie mówi nic o terminalu płatniczym. Oczywiście terminal jest zgodny z powyższą formułką, ale czy to znaczy, że jest jedynym rozwiązaniem? Nie.

czy trzeba mieć terminal płatniczy

Jak przyjmować płatności za świadczone usługi i sprzedawane towary?

Nowe zapisy w Prawie Przedsiębiorców wymuszają konieczność przyjmowania płatności bezgotówkowych. To jest pewne. Nie oznacza to jednak, że musi być to terminal płatniczy. Może to być równie dobrze:

  • tablet,
  • smartfon,
  • komputer stacjonarny lub laptop.

Każde urządzenie, które umożliwi dokonanie zlecenia płatniczego, spełnia powyższą definicję. Jak mogłoby to działać? Za pośrednictwem komputera, klient mógłby dokonać płatności ze swojego konta bankowego. Można wykorzystać także aplikację mobilną. Metoda takiego działania jest raczej wątpliwa. Kto bowiem chciałby zalogować się do swojego banku na obcym komputerze? Wydaje się więc, że terminal płatniczy jest jednak najwygodniejszym i najsensowniejszym rozwiązaniem.

Przelewy natychmiastowe także spełniają wymogi ustawy

Inną możliwością jest dokonanie przelewu natychmiastowego na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Niestety wiąże się to z kolejnymi zagrożeniami. Po pierwsze, taka płatność jest droższa o kilka złotych. Po drugie, trzeba wpisać numer konta w poleceniu przelewu. Bardzo łatwo popełnić błąd, nie wspominając już o czasie obsługi. Dyktowanie kilkudziesięciu cyfr przy każdej transakcji, zwiększy czas obsługi nawet kilkukrotnie. Tak więc, dalej terminal wygrywa.

czy trzeba mieć terminal płatniczy

Czy trzeba mieć terminal płatniczy – obowiązek integracji kasy z terminalem

Nie możemy też zapominać o obowiązku integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi, który ma wejść w życie także od 1 lipca 2022 roku. Muszą o tym pamiętać firmy, które korzystają (obowiązkowo lub dobrowolnie) z kas fiskalnych online. Integracja dotyczy tylko urządzeń, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas, z wyłączeniem drukarek fiskalnych online. Te – o dziwo – nie muszą współpracować z terminalami.

Na co trzeba się szykować od 1 lipca 2022 roku?

Od połowy roku szykuje się więc wielka rewolucja. Nie dość, że terminal musi być podłączony do kasy fiskalnej, to jeszcze niemożliwe stanie się zrezygnowanie z terminala. Trzeba więc liczyć się z kolejnymi kosztami. Jeśli posiadasz stare urządzenia płatnicze, trzeba będzie je wymienić. Jeśli nie masz terminala w swojej firmie – musisz go wydzierżawić. Na szczęście, oferujemy Ci urządzenia, których koszt nie będzie oszałamiający. Ściśle współpracujemy z programem Polska Bezgotówkowa. Dzięki temu możesz już dzisiaj zamówić swój terminal za 0 złotych.

Po co te wszystkie zmiany?

Pewnie zastanawiasz się, po co te wszystkie zmiany i co takiego chce osiągnąć Ministerstwo. Odpowiedź jest dość prosta. Próbuje ograniczyć szarą strefę. Transakcje kartą można w łatwy sposób kontrolować, a tym samym pilnować należnych podatków. Mamy tylko nadzieję, że jedną z przesłanek jest zapewnienie bezpieczeństwa podatnikom. Wiadomo, że płatności kartą są bezpieczniejsze w czasach Covid-19.

czy trzeba mieć terminal płatniczy

Jeśli masz pytania lub szukasz terminala dla siebie i swojej firmy, zgłoś się do nas. Wspólnie dobierzemy najlepsze rozwiązanie, za które nie zapłacisz ani złotówki! Takie cuda tylko w Polsce Bezgotówkowej!

 

Dodaj komentarz