Opublikowano Dodaj komentarz

Dwie kasy fiskalne w jednej działalności – zwykła i online. Kiedy jest to możliwe?

dwie kasy fiskalne

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie 2 rodzajów działalności pod jedną firmą. Jest to niezawodny sposób na powiększenie wpływów z działalności gospodarczej oraz zwiększenie liczby klientów. Niestety, czasem oznacza to także podwojenie obowiązków względem urzędu skarbowego. Czy tak jest również w przypadku kas fiskalnych? Czy można mieć 2 kasy fiskalne w jednej działalności – online i zwykłą z elektronicznym zapisem kopii, w zależności od tego, jakie towary lub usługi są sprzedawane?

Sytuacja z życia wzięta – sprzedaż paszy i węgla

Niedawno o interpretację indywidualną wystąpił pewien podatnik, który w ramach jednej firmy sprzedaje zarówno paszę dla zwierząt, jak i węgiel w celach opałowych. Obrót drugim z tych towarów wymaga stosowania kasy fiskalnej online. Obowiązek ten wszedł w życie 1 stycznia 2021 roku. Nie ma jednak wymogu ewidencjonowania za pomocą nowego urządzenia w przypadku sprzedaży paszy i innych towarów, które znajdują się w obrocie przedsiębiorcy. Zadano więc pytanie, czy możliwe jest stosowanie 2 rodzajów kas fiskalnych: nowej do sprzedaży węgla i starej do pozostałych produktów.

Dwie kasy fiskalne w jednej działalności – to możliwe

Dyrektor krajowej informacji skarbowej potwierdził, że podatnik może używać dwóch kas fiskalnych. Zgodnie z art. 145b Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, kasę fiskalną z elektronicznym zapisem kopii można było stosować do 30 czerwca 2021 roku (po nowelizacji osobnym rozporządzeniem: do 31 grudnia 2021 roku). W ust. 2 tego samego artykułu czytamy, że powyższy przepis stosowany jest tylko do ewidencji sprzedaży w zakresie towaru wymienionego w poprzednim ustępie. Lista ta jest dość długa, ale warto tu wymienić (poza sprzedawcami węgla) chociażby:

  • prawników,
  • fryzjerów,
  • sprzedawców benzyny,
  • pracowników branży budowlanej,
  • mechaników samochodowych.

Pełna lista jest oczywiście dostępna w wyżej wskazanej ustawie.

Co to oznacza dla przedsiębiorcy?

Dwie kasy fiskalne w jednej działalności – stara i nowa to bardzo korzystne rozwiązanie dla większości podatników. Zazwyczaj i tak przy szerokim asortymencie towarów, używa się co najmniej dwóch urządzeń, które jeżdżą wyrazem z pracownikami. Unika się jednak konieczności zakupu dodatkowej kasy, co jest dość sporym wydatkiem. Dodatkowo przedłuża się żywotność obu urządzeń – transakcje są rozdzielane, co powoduje, że pamięć fiskalna wystarcza na dłużej. Konieczność wymiany także starej kasy jest więc odkładana na później. Przypominamy, że tylko do końca tego roku można zakupić kasę fiskalną z elektronicznym zapisem kopii. Jedynym obowiązkiem jest konieczność rozróżniania obu urządzeń, by nie pomylić się w sprzedaży.

NEO ONLINE
Kasa Neo Online

 

Ta interpretacja jest kolejną dobrą wiadomością dla przedsiębiorców. Ustawodawca nie wymaga zakupu nowych urządzeń, kiedy nie jest to niezbędne. I nie wymaga tego ustawa. Jeśli więc twoja stara kasa fiskalna została zakopana gdzieś głęboko w szafie i jeszcze nie została wyrejestrowana, sprawdź czy nie możesz korzystać z jej dalej.

Dodaj komentarz