Opublikowano Dodaj komentarz

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czy jest konieczna?

działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Od czasu wprowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej wiele osób korzysta z tej formy rozliczania się z przychodów przy niewielkim obrocie. Z tego rodzaju działalności może skorzystać każdy, pod warunkiem nieosiągania maksymalnego przychodu ponad 50% minimalnego wynagrodzenia. W roku 2021 jest to 1400 złotych. Co jednak z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej, jeśli sprzedawane towary i usługi są przeznaczone dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej? Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czy jest konieczna?

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – zwolnienie podmiotowe

Zwolnienie podmiotowe ze stosowania kasy fiskalnej dotyczy firm, których obrót nie przekroczył 20 tysięcy złotych w poprzednim roku podatkowym lub kwoty proporcjonalnej. W momencie przekroczenia magicznego pułapu 20 tysięcy, przedsiębiorca ma obowiązek zakupić kasę fiskalną. A co z działalnością nierejestrowaną? Tutaj nie ma większego problemu, gdyż na tym rodzaju działalności, próg ten nie zostanie przekroczony. Maksymalny miesięczny przychód z tego tytułu może obecnie wynosić 1400 złotych. Mnożąc tę wartość przez 12 miesięcy, uzyskujemy 16800 złotych przychodu rocznego. Mamy więc ponad 3 tysiące złotych zapasu. Oczywiście może się zdarzyć za jakiś czas, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie tak bardzo, że działalność nierejestrowana będzie mogła przekroczyć pułap zwolnienia podmiotowego. Gdy tak się stanie, przedsiębiorcy będą musieli pilnować dwóch wartości granicznych przychodu, jeśli nie będą chcieli kupować kasy fiskalnej.

Kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa przy działalności nierejestrowanej?

Choć prowadzenie działalności nierejestrowanej ułatwia bardzo wiele i daje możliwość prostszego rozliczania się z fiskusem, to jednak w niektórych sytuacjach trzeba szykować się na dość duże utrudnienia. Najlepszym przykładem jest tu obowiązek stosowania kas fiskalnych w pewnych sytuacjach. W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących znajdziemy listę branż, która ma obowiązek stosować urządzenia fiskalne już od pierwszej transakcji. Są to m.in.:

  • sprzedawcy części do silników spalinowych, nadwozi, przyczep i naczep,
  • sprzedawcy sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego,
  • mechanicy samochodowi,
  • fryzjerzy,
  • kosmetyczki,
  • lekarze i stomatolodzy,
  • prawnicy,
  • sprzedawcy artykułów tytoniowych i alkoholowych.

Pełna lista jest dostępna pod powyższym linkiem. Jeśli przedsiębiorca należy do wymienionych branż i prowadzi działalność nierejestrowaną, mimo wszystko ma obowiązek zakupić kasę fiskalną oraz ewidencjonować na niej swoją sprzedaż. Warto też zwrócić uwagę, czy taki podatnik nie ma obowiązku zakupu kasy fiskalnej online.

działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Całe szczęście nigdzie nie ma wytycznych, jaką kasę fiskalną muszą stosować działalności nierejestrowane. Z wiadomych względów najlepiej szukać urządzenia mobilnego i taniego. W naszej ofercie znajdziesz idealne kasy dla Twojego biznesu. Polecamy w szczególności kasy fiskalne dla fryzjerów czy kasy fiskalne dla lekarzy, dzięki którym bez trudu spełnisz obowiązek względem skarbówki, a dodatkowo nie wydasz na nie miliona monet.

 

Dodaj komentarz