Zakup kasy fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii był stosunkowo łatwy. Jeśli urządzenie zapewniało wszystkie niezbędne funkcje, podobał Ci się jej design i pierwszy kontakt z interfejsem przebiegł pomyślnie, to ta kasa fiskalna była dla Ciebie idealna. Kupowało się ją i koniec problemów. W przypadku urządzeń online jest nieco trudniej, bo pod uwagę trzeba wziąć jeden, dość ważny czynnik, który często zależy od podmiotów zewnętrznych i sytuacji technicznej. Mianowicie chodzi o Internet w kasach fiskalnych online.
Złącza komunikacyjne w kasach fiskalnych a sposoby połączenia z Internetem
W kasach fiskalnych online znajduje się wiele portów komunikacyjnych oraz modułów sprzętowych, z czego część służy połączeniu właśnie z Internetem. Należą do nich złącza i karty:
- USB,
- RJ-45,
- Wi-Fi,
- GSM.
Z kolei dostęp do Internetu można podzielić na trzy zasadnicze rodzaje.
Internet w kasach fiskalnych online – modem GSM
Pierwszym jest połączenie internetowe z karty SIM. Działa ono identycznie jak w przypadku smarfonów. Dzięki temu modułowi możesz na telefonie przeglądać pocztę i strony WWW, grać w gry internetowe czy wysyłać dane do różnego rodzaju serwisów. Kasa fiskalna musi być wyposażona w moduł GSM, gdzie zostaje umieszczona karta SIM. Co ważne, musi być ona aktywna, a w abonamencie trzeba mieć wykupiony odpowiedni pakiet internetowy z odpowiednim przesyłem danych.
Internet „po kablu”
Kolejnym rodzajem połączenia jest tak zwany Internet „po kablu”, czyli przez złącze RJ-45. Może to być światłowód lub zwykły kabel. Nazywany jest skrętką i charakteryzuje się przezroczystym wejściem, podobnym do kabla telefonicznego, ale trochę większym. Umożliwia obustronny przesył danych o największej stabilności. Najczęściej, żeby korzystać z takiego rozwiązania, w budynku musi działać dostawca usług internetowych, z którym należy podpisać umowę. Jeśli prowadzisz działalność mobilną lub nie ma u Ciebie żadnego dystrybutora, to z Internetu „po kablu” nie skorzystasz.
Internet bezprzewodowy, czyli Wi-Fi
Najpopularniejszym rodzajem połączenia internetowego jest obecnie oczywiście Wi-Fi. Zasada działania jest dość prosta. Kasa fiskalna wyposażona jest w swoisty odbiornik sygnału z nadajnika, który jest podpięty do sieci. Za pomocą fal urządzenie przesyła dane do odbiornika, a ten wysyła je dalej, standardowo „po kablu”. Takim odbiornikiem jest właśnie router, który znajduje się w większości domów. Może to być jednak równie dobrze telefon komórkowy z wykupionym pakietem internetowym i ustawionym punktem dostępu. Dlatego też moduł Wi-Fi jest chyba jednym z najbardziej uniwersalnych metod łączności. Gorzej, jeśli nie masz ani kabla, ani telefonu będącego punktem dostępu. Na szczęście, chyba wszystkie obecnie produkowane smartfony mają taką opcję.
Łączenie się przez USB
Większość kas fiskalnych jest wyposażona w port USB. W ten sposób można także podłączyć urządzenie do komputera, a przez odpowiednie ustawienia sieci, współdzielić łącze internetowe. Oznacza to jednak, że sam laptop czy PC musi mieć dostęp do Internetu na jeden z powyższych sposobów.
Internet w kasach fiskalnych online – jaką kasę zakupić?
Zanim więc kupisz wybrany model kasy fiskalnej, sprawdź, w jaki sposób chcesz się łączyć z Internetem. Producenci zazwyczaj oferują ten sam model urządzenia w wielu wersjach komunikacyjnych. Na przykładzie producenta Elzab – jego flagowa kasa fiskalna Elzab K10 jest dostępna w wersjach:
- BT/WIFI/EX,
- BT/WIFI,
- BT/GPRS.
Producent zakończył już produkcję dwóch ostatnich modeli, zastępując je wyższym i bardziej funkcjonalnym. Ale w dalszym ciągu trzeba zwracać uwagę na standardy komunikacyjne kupowanej kasy. Niektórzy dystrybutorzy w dalszym ciągu mają te urządzenia w magazynach, a i nie każdy producent przy każdym modelu w ten sposób postąpił.
PS. BT oznacza Bluetooth, ale odradzamy korzystanie z tego systemu komunikacji do łączenia się z Internetem ze względu na jego stabilność.
Jaki transfer danych i szybkość przesyłu do kasy fiskalnej online?
Standardowy przesył danych to nic innego jak dość krótki ciąg tekstowy, może z 60 transakcji – przy założeniu, że masz stałą kolejkę klientów i obsługujesz ich w 2 minuty. Nie ma potrzeby stosowania wyjątkowo szybkiego Internetu – wystarczy jeden z niższych. Pamiętaj jednak, że korzystając z pakietów internetowych GSM, po wyczerpaniu limitu, prędkość może spaść na tyle drastycznie, że niemożliwe będzie przesłanie nawet kilku kilobajtów danych. Musisz więc pilnować, by zawsze mieć prędkość chociażby tego 1 Mbit/s. Jeśli zaś chodzi o limit transferu, to spokojnie powinno wystarczyć 5 GB, a jeśli nie prowadzisz dużej sprzedaży – nawet 1 GB. Zwróć jednak uwagę na dodatkowe funkcjonalności kasy fiskalnej. Jeśli oferuje ona zaawansowaną analitykę i gromadzenie danych w chmurze, będzie zużywała znacznie więcej transferu. Może się wtedy okazać, że nawet 20 GB to będzie zbyt mało.
Internet w kasach fiskalnych online należy dobrać z głową. Pamiętaj, że nie wszystko zależy od Ciebie. Zanim kupisz konkretne urządzenie, sprawdź Twoje możliwości lokalowe oraz sprzętowe. Powiedz o nich dystrybutorowi kas fiskalnych, a razem wybierzemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.