Opublikowano Dodaj komentarz

Kasa fiskalna a sprzedaż na rzecz własnego pracownika – czy trzeba sprzedaż ewidencjonować?

Kasa fiskalna a sprzedaż na rzecz własnego pracownika

Niemal każdy przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących własnej działalności musi zarejestrować transakcję za pomocą kasy fiskalnej. Dość dużo wątpliwości pojawia się w momencie, w którym kupującym jest pracownik danej firmy, a ona sama nie zajmuje się na co dzień sprzedażą konsumencką. Czy wówczas należy zakupić urządzenie fiskalne, czy jednak nie? Kasa fiskalna a sprzedaż na rzecz własnego pracownika – prezentujemy wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zagadnieniu.

Sprzedaż na rzecz pracownika – przykłady

Zacznijmy od podania przykładu takiej hipotetycznej sytuacji. Niech pewna firma zajmuje się wykonywaniem pewnych usług B2B, czyli skierowanych do innych firm. Co miesiąc swoim klientom wystawiają faktury VAT, nie ma więc przesłanek do konieczności wykorzystywania kas fiskalnych. Co jednak w momencie, w którym przedsiębiorstwo chciałoby odsprzedać część ze swoich artykułów biurowych i narzędzi pracownikom? Są to osoby zatrudnione na umowie o pracę i nieprowadzące własnych przedsiębiorstw. Czy wówczas konieczne jest zastosowanie kasy fiskalnej? Warto także wskazać dwie odrębne sytuacje – kiedy chcemy sprzedać chociażby papier czy długopisy, a sprzęt typu telefony komórkowe.

Dowiedz się więcej: Wysyłka faktury mailem do konsumenta zamiast paragonu – czy to wystarczy?

Zwolnienie z kas fiskalnych – kiedy?

O telefonach komórkowych mówimy tu nie bez przyczyny. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wskazuje szereg produktów i usług, których nie dotyczy możliwość zastosowania takiego zwolnienia – nawet przy nieosiąganiu 20 tysięcy złotych obrotu, co stanowi przesłankę do zastosowania zwolnienia podmiotowego. Wszystkie produkty i usługi znajdziemy w § 4. Są to m.in.:

  • sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny z drobnymi wyłączeniami,
  • sprzęt fotograficzny,
  • wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
  • perfumy i wody toaletowe.

Wyżej wspomniane telefony komórkowe należą do pierwszej z wymienionych kategorii, dlatego ich sprzedawcy już przed pierwszą transakcją muszą wyposażyć się w kasę fiskalną. Co jednak ze sprzedażą na rzecz własnych pracowników?

Dowiedz się więcej: Kupiłem kasę fiskalną – i co dalej?

Kasa fiskalna a sprzedaż na rzecz własnego pracownika – to jak to w końcu jest?

Okazuje się jednak, że w wyżej przedstawionej sytuacji nie musimy ewidencjonować transakcji na kasie fiskalnej. Przed koniecznością zakupu ratuje nas bowiem wyjątek w przepisach, który znajduje się w załączniku do rozporządzenia. Punkt 34 informuje nas, że dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników jest szczególną czynnością i podlega zwolnieniu. Ci, którzy mimo to obawiają się ewentualnych sankcji, mogą także zajrzeć do potwierdzającej to stanowisko interpretacji indywidualnej 0114-KDIP1-3.4012.607.2019.1.JG. z dnia 19 grudnia 2019 roku, a więc sprzed niedawna.

kasa fiskalna a sprzedaż na rzecz własnego pracownika

Możemy być więc spokojni – sprzedaż nawet tego rodzaju produktów naszym pracownikom nie powoduje konieczności zakupu kasy fiskalnej. Nie oznacza to jednak, że nie musimy mieć żadnego potwierdzenia takiej transakcji. Wystarczy jednak zwykły dokument księgowy lub faktura dla osoby prywatnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *