Decyzja o sprzedaży samochodu może zapaść na podstawie wielu czynników i aspektów. Niektórzy przedsiębiorcy mogą chcieć pozbyć się środka lokomocji okazjonalnie – na przykład, jeśli jest im już niepotrzebny lub nie spełnia oczekiwań. Sprzedażą samochodów zajmują się także komisy. W jakich sytuacjach sprzedaż samochodu wymaga zastosowania kasy? Kasa fiskalna a sprzedaż samochodu – przedstawiamy wszystko, co musisz o tym wiedzieć.
Sprzedaż środka trwałego w firmie
Pierwszą sytuacją, którą warto przeanalizować, jest sprzedaż samochodu jako środka trwałego firmowego. Innymi słowy, jako właściciel firmy możemy chcieć sprzedać pojazd – na przykład pracownikowi. Dzieje się tak chociażby w momencie, w którym bierzemy nowe auto w leasing lub kupujemy za gotówkę, a stare nie jest nam już potrzebne. O takiej sytuacji mówi nam Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W § 2. ust. 1 czytamy, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania na kasie czynności wymienionych w załączniku do niniejszego Rozporządzenia. W załączniku tym znajdziemy natomiast poz. 47. Jest to „dostawa towarów i świadczenie usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą”. Oznacza to, że sprzedając firmowy samochód, nie musimy kupować kasy fiskalnej – pod warunkiem wystawienia odpowiedniej faktury.
Kasa fiskalna a sprzedaż samochodu w komisie – jak to jest?
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli prowadzimy sprzedaż samochodów w ramach komisu, a więc jest to nasze główne źródło zarobkowania. W wyżej wspomnianym Rozporządzeniu w liście czynności, które są zwolnione z konieczności ewidencjonowania na kasie, nie ma wymienionej sprzedaży samochodów przez komisanta. Co do zasady więc, komisy samochodowe muszą być wyposażone w urządzenie fiskalne. Nie są jednak zobowiązane do ewidencjonowania transakcji już od pierwszej sprzedaży, a więc możliwe jest zastosowanie zwolnienia podmiotowego ze względu na limit transakcji. Wynosi on standardowo 20 tysięcy złotych na cały rok podatkowy. Biorąc pod uwagę charakter działalności, to bardzo niewiele. Przypominamy, że mowa tutaj o obrocie, a nie dochodzie. Interpretacja indywidualna Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z 24 września 2004 r., nr US18/ZT/T/448-53/04/BK mówi jasno, że do limitu wlicza się cała wartość faktury sprzedaży samochodu, a nie zysk (wartość sprzedaży pomniejszona o wartość zakupu pojazdu). W zależności więc od naszej sprzedaży, kasę fiskalną musimy zainstalować już 3 lub 4 miesiąca prowadzenia naszej działalności.
Kasa fiskalna a sprzedaż samochodu – czy można uniknąć zakupu kasy?
Sprzedaż całych samochodów nie jest uwzględniona w liście czynności uniemożliwiających skorzystanie ze zwolnienia. Oznacza to, że mamy dwie możliwości uniknięcia instalacji kasy fiskalnej:
- ze względu na obrót poniżej 20 tysięcy złotych,
- ze względu na otrzymanie zapłaty za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-u – pod warunkiem jasnego udokumentowania transakcji.
Jak mówiliśmy wyżej, limit 20 tysięcy złotych przekraczamy bardzo szybko, jeśli prowadzimy komis. Pozostaje jedynie narzucić klientom konieczność płatności przelewem za nowo kupiony samochód. Musimy odrzucić możliwość płatności gotówką czy kartą na miejscu. Niestety, choć jest to wykonalne, to możemy stracić bardzo wielu chętnych, którym zależy na szybkiej i bezproblemowej transakcji.
Biorąc pod uwagę wszystkie możliwości, uniknięcie kasy fiskalnej – choć wykonalne – może okazać się wysoce nieopłacalne. Koszt małej, kasy fiskalnej mobilnej nie jest aż tak wysoki, szczególnie po odliczeniu podatków i ulg. Prowadząc dobrze prosperujący biznes, unikanie fiskalizacji może doprowadzić do utraty klientów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą tanich i niezawodnych urządzeń fiskalnych.