Większość podmiotów, które prowadzą sprzedaż towarów i usług dla osób nieprowadzących własnych działalności gospodarczych, musi stosować kasy fiskalne. Część z podatników zakupu urządzenia i fiskalizacji musi dokonać od razu, jeszcze przed pierwszą transakcją. Część z nich może rozpocząć ewidencjonowanie później, po przekroczeniu limitu obrotów, który wynosi 20 tysięcy złotych rocznie. Jak jednak sprawa wygląda w przypadku prowadzenia usług logopedycznych? Czy kasa fiskalna dla logopedy jest konieczna?
Logopeda – lekarz czy nie?
Najważniejszą kwestią jest odpowiedź, czy dany logopeda jest lekarzem, czy też nie. W większości przypadków logopedzi są terapeutami po studiach pedagogicznych, a więc nie są lekarzami. Bardzo rzadko można znaleźć logopedę, który jest lekarzem. W przypadku prowadzenia praktyki lekarskiej, konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej, a od lipca 2021 – kasy fiskalnej online. Jedynym wyjątkiem jest spełnienie poniższych warunków:
- konsultacje muszą odbyć się na odległość – za pomocą Internetu, telefonu lub poczty,
- zapłata została dokonana za pomocą przelewu bankowego lub przekazu pocztowego,
- istnieją jasne dowody i ewidencje, jaka usługa została wykonana.
W przeciwnym wypadku, konieczny jest zakup kasy fiskalnej dla lekarza już od pierwszej transakcji.
Kasa fiskalna dla logopedy – kiedy zwolnienie?
W przypadku, w którym logopeda jest terapeutą, który nie prowadzi własnego gabinetu lekarskiego, można zastosować inne reguły dotyczące zwolnienia. Przede wszystkim jest to uzyskanie w bieżącym roku podatkowym limitu obrotów, który wynosi 20 tysięcy złotych. Jest to dość niski obrót i odpowiada nieco ponad 1600 złotych miesięcznie. Dla specjalisty, który prowadzi konsultacje, które nie są jego stałym źródłem dochodu, może być to wystarczające. Dla pełnoetatowców jednak już nie. Czy więc jest możliwość uniknięcia obowiązku stosowania kasy fiskalnej?
Inny sposób na otrzymanie zwolnienia
Usługi logopedyczne nie znajdują się na liście profesji „zakazanych” dla stosowania zwolnień – w przeciwieństwie do usług medycznych. Możemy więc skorzystać z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które mówi, że usługa lub towar mogą być zwolnione z ewidencjonowania, jeśli zapłata za nie zostanie uiszczona za pomocą:
- przelewu bankowego,
- przelewu SKOK,
- przekazu pocztowego.
W przeciwieństwie do usług świadczonych przez lekarzy, nie ma tu konieczności wykonywania usługi za pomocą środków komunikowania się na odległość. Jako logopedzi możemy więc prosić naszych klientów o przedpłatę na konto bankowe i przyjmować ich w gabinecie. Spełniamy wówczas warunki zwolnienia i kasa fiskalna dla logopedy nie jest nam potrzebna.
Niestety oznacza to konieczność zrezygnowania z otrzymywania gotówki lub zapłaty przez terminal płatniczy na miejscu. W ten sposób możemy stracić dość duże grono klientów. Nie nam oceniać, czy uniknięcie stosowania kasy fiskalnej jest tego warte. Urządzenia tego typu mogą nam w znacznym stopniu ułatwić pracę i rozliczanie się z fiskusem. Dla logopedy wystarczy zaś mała i mobilna kasa fiskalna. Zapoznaj się z naszymi propozycjami.