Opublikowano Dodaj komentarz

Kasa fiskalna do piekarni – czy trzeba wymienić na kasę online?

Kasa fiskalna do piekarni

Wymiana kas fiskalnych na modele online została odroczona o pół roku dla wszystkich branż. Dotyczy to także gastronomii. W dalszym ciągu jednak bardzo często spotykamy się z niewiedzą naszych klientów, czy kupno kasy fiskalnej online jest niezbędne, czy nie. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć wszystkim tym, którzy prowadzą biznesy związane z jedzeniem – czy kasa fiskalna do piekarni musi łączyć się z CRK i czy oferując klientom kawę na wynos, także trzeba nam kupić wersję online urządzenia?

Kasa fiskalna do piekarni – rozwiązujemy rzeczywisty problem

Najprościej jest podać rzeczywiste przykłady, na których możemy się w dalszej części artykułu odwoływać. Takim przykładem będzie przedsiębiorca, który prowadzi działalność piekarniczo-cukierniczą oraz sprzedaje na miejscu wyroby garmażeryjne, takie jak sałatki czy pierogi. W ofercie znajdziemy też kawę czy herbatę na wynos lub ręcznie tłoczone soki. Ten przedsiębiorca wystąpił o indywidualną interpretację, czy musi dokonywać zakupu kasy fiskalnej online i rozpocząć ewidencjonowanie za jej pomocą z dniem 1 stycznia 2021 roku. Pełną treść odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 24 czerwca 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.170.2020.3.KP. Pomijając dość długą treść dokumentu, dochodzimy do wniosków, że tak – nowe urządzenie jest w tym przypadku niezbędne. W tym wypadku konieczna jest nowa kasa fiskalna do piekarni. Czy jednak wiesz dlaczego?

Dowiedz się więcej: Kupiłem kasę fiskalną – i co dalej?

Co mówią przepisy?

W Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r., w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, możemy przeczytać w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), że do korzystania z kas fiskalnych zobowiązane są przedsiębiorstwa świadczące usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo. Musimy więc spełnić dwa kryteria:

  • świadczyć usługi wyżywienia,
  • świadczyć usługi poprzez stacjonarne placówki gastronomiczne.

Warto wyjaśnić sobie, co to dokładnie oznacza i jaki ma związek z zakupem kasy fiskalnej do piekarni.

Usługi wyżywienia i placówki gastronomiczne – co to jest?

Usługi wyżywienia znajdują się w większości w Dz. 56 PKWiU. Jeśli więc świadczymy usługi zawarte w tym dziale i mamy taki kod wpisany w PKD naszej działalności, niemal na pewno wymienić kasę musimy. W ustawie jednak nie ma podanych statycznych numerów, które ułatwiłyby podjęcie decyzji o zakupie kasy fiskalnej. Ustawodawca odsyła nas do słownika języka polskiego, który hasło „gastronomia” definiuje jako:

  • ogół barów, restauracji i innych miejsc, gdzie odpłatnie podaje się posiłki; napoje,
  • sztuka przyrządzania smacznych, wykwintnych potraw; sztuka kulinarna.

Inną, bardzo popularną definicją gastronomii jest zakład przygotowujący oraz sprzedający posiłki i napoje do spożycia na miejscu lub na wynos. Nie ma tu znaczenia co do zasady forma lokalu, a fakt, że taki posiłek jest gotowy do spożycia – w lokalu lub poza nim. Nie ma tu znaczenia, czy w placówce znajdują się miejsca siedzące.

Dowiedz się więcej: Ulga na zakup kasy fiskalnej starego typu – czy to możliwe?

Kasa fiskalna do piekarni – czy zawsze trzeba wymieniać?

Najwięcej wątpliwości z pewnością budzą właśnie piekarnie. Tak jak w przypadku restauracji, barów czy nawet sklepów sprzedających hot-dogi nie mamy wątpliwości, że kasę wymienić trzeba, tak co zrobić z chlebem czy bułkami? Z jednej strony są to półprodukty, które służą do przygotowywania m.in. kanapek czy sałatek. Z drugiej strony – ciepła i chrupiąca bułeczka jest świetnym produktem do zjedzenia na miejscu. Co więc z tymi piekarniami? Ministerstwo ma dość jasną opinię – lokale, które zajmują się jedynie sprzedażą pieczywa i wyrobów cukierniczych nie będą musiały wymieniać swoich urządzeń. Swoich towarów nie sprzedają jako przeznaczonych do natychmiastowej konsumpcji. Wystarczy jednak, żeby w ofercie znalazła się kawa na wynos czy możliwość zjedzenia zakupionego ciastka w kąciku sklepowym – kasa fiskalna online będzie musiała pojawić się od Nowego Roku 2021 roku w takich placówkach. Podobnie wygląda kwestia wszystkich sklepików – na przykład znajdujących się w szkole – sprzedających słynne i problematyczne drożdżówki. W tym kontekście są one przeznaczone do natychmiastowego spożycia i muszą zostać zewidencjonowane przez urządzenie online.

kasa fiskalna do piekarni

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości dotyczące tego, kiedy kasa fiskalna do piekarni lub innych placówek oferujących artykuły spożywcze jest potrzebna. W przypadku pytań lub dalszych wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z naszymi renomowanymi dystrybutorami kas fiskalnych we Wrocławiu i innych miastach. Zawsze warto także poprosić o indywidualną interpretację podatkową do Dyrektora KIS-u.

Dodaj komentarz