Opublikowano Dodaj komentarz

Kasa fiskalna online dla psychologa – czy jest obowiązkowa?

Kasa fiskalna online dla psychiatry

Już za półtora miesiąca firmy z kolejnych branż będą musiały rozpocząć ewidencjonowanie swoich transakcji za pomocą kas fiskalnych online. Do tej grupy podatników należą także lekarze i stomatolodzy, którzy wykonują swoją działalność na zasadzie prywatnych praktyk. W związku z tym często otrzymujemy pytanie, czy psycholodzy także muszą wymienić swoje urządzenia. Spieszymy z odpowiedzią, czy kasa fiskalna online dla psychologa jest wymagana od 1 lipca 2021 roku.

Obowiązek wymiany kasy fiskalnej – kogo dotyczy?

Stale przypominamy o zbliżającym się terminie wymiany kas fiskalnych na modele online. Obecne terminy zostały uchwalone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Zgodnie z dokumentem do dnia 30 czerwca 2021 roku ze starych kas fiskalnych mogą korzystać:

  • fryzjerzy,
  • firmy kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • budowlańcy,
  • lekarze i stomatolodzy,
  • prawnicy,
  • siłownie i kluby fitness – w zakresie wstępu.

Co jednak z psychologami? Czy oni także są zmuszeni do wymiany kas fiskalnych i są „podciągnięci” pod lekarzy?

Kasa fiskalna online dla psychologa – czy jest obowiązkowa od 1 lipca?

Słownik języka polskiego definiuje psychologa jako specjalistę w dziedzinie psychologii, czyli nauki badającej powstawanie i przebieg procesów psychicznych oraz motywów ludzkich zachowań. Lekarz z kolei jest osobą, która zajmuje się leczeniem ludzi. Zawód psychologa nie został ujęty przez ustawodawcę w przepisach dotyczących wykonywania zawodów lekarskich, a w osobnej ustawie. Choć według Ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów można doszukać się wielu elementów wspólnych z zawodem lekarskim, to jednak psycholog lekarzem nie jest. Nie musi kończyć studiów medycznych ani należeć do Izby Lekarskiej (w tym przypadku jest to Izba Psychologów). W związku z tym uznajemy, że kasa fiskalna online dla psychologa nie jest obowiązkowa – przynajmniej od 1 lipca 2021 roku.

Kiedy psycholog musi zakupić kasę fiskalną online?

Warto jednak wiedzieć, kiedy psycholog musi wyposażyć swój gabinet w kasę fiskalną online. Ustawa mówi, że kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii mogą być sprzedawane do końca 2022 roku. Wszystkie urządzenia, które zostaną zakupione po tej dacie, muszą należeć do kategorii kas fiskalnych online. Co to oznacza dla psychologów? Od 1 stycznia 2023 roku, a więc już za półtora roku, nie będzie można kupić zwykłej, „nie-internetowej” kasy. Obowiązek wymiany urządzeń dotknie więc też psychologów, choć jeszcze nie teraz. Jeśli więc żywotność Twojego urządzenia w najbliższym czasie ma się skończyć, dobrze jest rozejrzeć się już za nowszymi kasami. Przypominamy, że z dotychczasowo kupionych kas fiskalnych będzie można korzystać do momentu zapełnienia ich pamięci fiskalnej. To największa różnica między przepisami obowiązującymi lekarzy a tych, z których skorzystają psycholodzy. Lekarz nie ma takiej możliwości – do 30 czerwca 2021 roku musi zakupić nowe urządzenie, nawet jeśli stosunkowo niedawno je wymienił na inne, ale starego typu.

kasa fiskalna online dla psychiatry Kasa NANO II Online

Kasa fiskalna online dla psychologa – czy jest więc potrzebna? Chwilowo nie, ale podkreślamy, że jest to stan tylko chwilowy. Wkrótce wszystkich przedsiębiorców czeka wymiana – planowana lub nie. Przez półtora roku także wiele się może w przepisach zmienić. Nie ryzykuj. Kiedy Twoja stara kasa fiskalna przestanie spełniać swoje zadanie, wybierz nową, małą i mobilną kasę online.

Dodaj komentarz