Usługi świadczone przez psychologów pomagają wielu ludziom w radzeniu sobie z ich problemami. Wielu klientów traktuje te konsultacje niemal jak wizytę u lekarza. Czy faktycznie tak jest? Czy kasa fiskalna w gabinecie psychologa jest niezbędna? Czy trzeba wystawiać paragony i jakie płatności należy przyjmować?
Kasa fiskalna w gabinetach lekarskich
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących i §4 nie można zastosować zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na obrót w przypadku świadczenia lub przyjmowanie zapłaty przez przelew bankowy, w przypadku świadczenia usług przez lekarzy i lekarzy dentystów. Ci specjaliści muszą ewidencjonować każdą transakcję, już od pierwszego dnia działalności. Co jednak z psychologami? Oni nie są wszak lekarzami po akademii medycznej. I przepisy dotyczące zwolnień z kas ich nie dotyczą, tak samo jak zawód psychologa i lekarza jest regulowany przez różne ustawy.
Kasa fiskalna w gabinecie psychologa
Skoro psycholog nie jest lekarzem, może skorzystać ze wszystkich, przysługujących mu zwolnień z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Należą do nich:
- nieprzekroczenie obrotu 20 tysięcy złotych rocznie,
- przyjmowanie zapłaty jedynie przelewem z jasnym rozróżnieniem, czego transakcja dotyczyła.
Jest to sposób, by uniknąć konieczności fiskalizacji kasy. Jest jednak kilka problemów: po pierwsze, 20 tysięcy złotych bardzo szybko się przekracza, jeśli prowadzi się działalność na tzw. cały etat, a nawet na pół. Po drugie, nikt nie ma prawa odmówić zapłaty gotówką. Oczywiście wielu klientów nie będzie widziało problemu w zapłacie przelewem bankowym, ale jeśli trafi się jeden bardziej uciążliwy, może pojawić się problem.
Jaka kasa sprawdzi się najlepiej?
Dlatego zawsze sugerujemy, by na wszelki wypadek zaopatrzyć się w kasę fiskalną i myśleć o niej już na początku prowadzenia działalności, choć nie ma obowiązku stosowania jej od pierwszej transakcji. W przypadku indywidualnych gabinetów psychologicznych najlepiej sprawdzą się małe i mobilne urządzenia, które można z łatwością przenosić i wozić ze sobą. Są nie tylko tańsze (przy zachowaniu całej funkcjonalności), ale także elastyczniejsze w obsłudze. Zawsze można pojechać z kasą do domu pacjenta, jeśli wymagałby wizyty domowej. Nie ma problemu ze zmianą biura czy prowadzeniem działalności w dwóch miejscach – na przykład w biurze i w domu po godzinach. Wydatek nie jest też strasznie uciążliwy, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę możliwość odliczenia 700 złotych w przypadku zakupu kasy fiskalnej online.
Kasa fiskalna w gabinecie psychologa nie jest potrzebna i w dość prosty sposób można uniknąć konieczności jej fiskalizacji przez całe lata. To jak najbardziej możliwe i wykonalne. Warto jednak zastanowić się nad jej zakupem – nie tylko pomoże rozliczać się przez urzędem skarbowym, ale także zapobiegnie ewentualnym problemom w przyszłości.