Opublikowano Dodaj komentarz

Kasy fiskalne do warsztatów samochodowych – czy warsztaty są już gotowe na zmiany?

Kasy fiskalne do warsztatów samochodowych

Według nowych przepisów, od 1 stycznia 2020 roku część przedsiębiorców jest zmuszona wymienić swoje kasy na kasy fiskalne online. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 roku w sprawie kas rejestrujących. Jednymi z tych przedsiębiorstw są warsztaty samochodowe. Niestety, mimo iż czasu nie zostało wiele, okazuje się, że wiele firm do tej pory nie wymieniło urządzeń, a nawet nie wie o tym, że mają obowiązek kupić nowe kasy fiskalne do warsztatów samochodowych.

Kto musi wymienić kasy fiskalne?

Od 1 stycznia 2020 roku kasy fiskalne są zobowiązani wymienić przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • naprawy opon i usług wulkanizacyjnych,
  • sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu do napędu silników spalinowych.

Oznacza to, że wszystkie warsztaty samochodowe i serwisy wulkanizacyjne muszą powoli myśleć o zakupie nowych urządzeń. Choć ich funkcjonalności nie różnią się od dotychczas stosowanych urządzeń, warto pamiętać o tym, że trzeba się z nimi zapoznać oraz zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Dowiedz się więcej: Wirtualne kasy online – co sądzą eksperci?

Jak wygląda sytuacja w warsztatach?

Serwis motofocus.pl przeprowadził ankietę wśród warsztatów samochodowych, w której zadano pytanie o stan zakupu nowego urządzenia. Wyniki nie są optymistyczne. Raptem 11,1% biorących udział w ankiecie zakupiło już kasę fiskalną do warsztatu samochodowego. Kolejne 9% zdążyło już ją zamówić. Oznacza to, że raptem 20% warsztatów jest już przygotowana do spełnienia nowego obowiązku podatkowego. Według ankiety, 68,1% przedsiębiorców mają zamiar zakupić to urządzenie w najbliższym czasie i niestety (aż) 11,7% serwisów nie miało pojęcia o konieczności takiej zmiany. To bardzo niepokojące i może oznaczać, że od Nowego Roku bardzo wiele firm nie będzie miało niezbędnych do pracy urządzeń, a tym samym narażą się na kary finansowe i inne sankcje. W ankiecie wzięło udział 350 warsztatów.

Jakie kasy fiskalne do warsztatów samochodów są najpopularniejsze?

Według przedsiębiorców, 13,4% wszystkich firm zdecydowało się na zakup kasy fiskalnej w kwocie do 1400 złotych. W tej kategorii znajdziemy najtańsze, ale nie mniej funkcjonalne, kasy małe online. Są to takie urządzenia jak:

Wszystkie modele można znaleźć w sklepie polskiekasyfiskalneonline.pl.

Dowiedz się więcej: Oferujesz hot-dogi? Szykuj się na wymianę kasy fiskalnej!

kasa-fiskalna-ergo-online-posnet

Nieco droższe modele

Wyniki ankiety wskazują, że prawie taka sama liczba przedsiębiorców decyduje się na zakup kasy w kwocie od 1400 do 2000 złotych i powyżej. Jest to odpowiednio 40,3% i 43,3%. Kasy fiskalne do warsztatów samochodowych, które szczególnie możemy polecić to:

  • Sento Online – marki Novitus, która nie należy do kas dużych, ale jest wyjątkowo funkcjonalna, ma bardzo dużą pamięć, a nowe funkcje kasy są niemal bezobsługowe,
  • Next Online – to również kasa fiskalna Novitus, znana i ceniona od dawna, dostępna w nowej wersji online, posiadająca ekran dotykowy i klawiaturę fizyczną.

Co jeszcze ciekawego wynika z ankiety?

Co ciekawe, jedynie 7,2% badanych warsztatów uważa, że zmiana starych urządzeń na kasy fiskalne online zmieni cokolwiek w polskim systemie podatkowym i zmniejszy szarą strefę w branży. 86% badanych nie wierzy, że to cokolwiek zmieni. Niezależnie od własnych opinii, zmiana urządzenia jest obowiązkiem każdego serwisu motoryzacyjnego w kraju. Wszyscy, którzy planują dopiero zakup kasy, powinni także wiedzieć o możliwości skorzystania z ulgi, która wynosi 90% wartości netto urządzenia, ale nie więcej niż 700 złotych. Wyliczając więc faktyczną cenę, mała kasa fiskalna to koszt rzędu 500-700 złotych.

Dowiedz się więcej: Ulga na zakup kasy fiskalnej online, a jej wymiana przed czasem

kasy fiskalne do warsztatów samochodowych

 

Właścicielom warsztatów, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup, serdecznie polecamy zapoznanie się z ofertą na polskiekasyfiskalneonline.pl. Zrzeszamy dystrybutorów rozwiązań z całej Polski. W przypadku pytań, z chęcią pomożemy. Wystarczy skontaktować się przez formularz na stronie lub bezpośrednio z danym dystrybutorem. Jeśli więc szukasz kasy fiskalnej we Wrocławiu czy kasy fiskalnej w Gorzowie Wielkopolskim – nie ma problemu. Zgłoś się do nas!

 

Dodaj komentarz