Opublikowano Dodaj komentarz

Kasy fiskalne online u prawników odroczone? Pierwsze propozycje już są

Do 1 lipca 2021 roku wszyscy prawnicy, radcy prawni i adwokaci będą musieli wyposażyć się w nowe urządzenia fiskalne, które umożliwiają komunikację z CRK. Wywołuje to wiele emocji, niestety w większości negatywnych. Ponownie podnoszą się głosy, że pandemia nie jest dobrym momentem na wdrażanie tego typu inwestycji. Czy coś się zmieni i czy można liczyć na odroczenie kas fiskalnych online u prawników?

Kasy fiskalne online – skąd się wzięły?

Niestety możliwość wycofania obowiązku stosowania kas fiskalnych jest praktycznie niemożliwa. Wszystko dlatego, że zostały one wpisane do ustawy o VAT, a więc prawa, którego Ministerstwo Finansów samodzielnie zmienić nie może, choćby chciało. Jedynym wyjściem jest wydawanie rozporządzeń o ich odroczeniu. Miało to już miejsce w czerwcu 2020 roku, gdzie terminy zostały przesunięte o pół roku dla wszystkich branż, które miały swoje urządzenia wymienić 1 lipca 2020 roku i 1 stycznia 2021 roku. Przed nami więc kolejna wymiana urządzeń. I nie zapowiada się, by miało dojść do ponownego opóźnienia.

Wymiana kas fiskalnych – dla kogo?

Od 1 lipca 2021 roku z nowych urządzeń zaczną korzystać firmy świadczące usługi:

  • fryzjerskie,
  • kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • budowlane,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • prawnicze,
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Szczególnie kasy fiskalne dla prawników budzą wiele kontrowersji. Branża wskazuje, że pandemia odcisnęła bardzo mocne piętno, zwłaszcza na małych i jednoosobowych kancelariach. Zawieszenie i opóźnienie działania sądów, ogólny lock down i zakazy zgromadzeń spowodowały, że wiele z nich już upadło lub stoi na granicy bankructwa. Jest mniej zleceń, mniej spraw, mniej pieniędzy. Konieczność kupna kasy fiskalnej jest dla tych firm przysłowiowym gwoździem do trumny.

Jakie są propozycje dla branży?

Zakup kasy fiskalnej, nawet małej i mobilnej to koszt ponad półtora tysiąca złotych. Choć możemy starać się o przyznanie ulgi, wynosi ona jedynie 700 złotych, a w dodatku pieniądze są zwracane dopiero po dokonaniu transakcji, na podstawie deklaracji składanej w miesiącu następnym. Oznacza to, że wydatek trzeba ponieść samodzielnie. Propozycji rozwiązania problemu jest bardzo dużo. Można tu wspomnieć chociażby o wprowadzeniu kryterium dochodowego. Szanse na to są jednak bliskie zeru. Podobnie wygląda sytuacja z kolejnym opóźnieniem wprowadzenia kas fiskalnych online. Pomocną dłoń chcą jednak wyciągnąć Samorządy. Miałaby powstać inicjatywa tzw. dnia kasy fiskalnej, gdzie dostawcy urządzeń mieliby zaprezentować kasy po okazyjnych cenach oraz wyjaśnić wszystkie wątpliwości dotyczące fiskalizacji, programowania czy serwisu kas fiskalnych.

kasy fiskalne online u prawników

My nie potrzebujemy dnia kasy fiskalnej, by zaproponować takie rozwiązanie. Jeśli należysz do branży prawniczej, skontaktuj się z nami, a zaprezentujemy Ci dedykowaną ofertę. U nas można kasę zakupić na raty, skorzystać z oferty szkoleń i programowania, podpisać preferencyjną umowę na serwisowanie. Zapraszamy na niezobowiązującą prezentację urządzeń fiskalnych, podczas której zaprezentujemy najciekawsze rozwiązania i dobierzemy to idealne do Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz