Prowadząc działalność gospodarczą w postaci restauracji, pubu czy baru spotykamy się z wieloma rodzajami wynagrodzeń za pracę, Główną jest oczywiście należność główna za spożyty posiłek czy wypite napoje, W gastronomii jednak równie podstawową formą wynagradzania pracowników (głównie kelnerów) są napiwki, Jakie przepisy podatkowe należy stosować podczas rozliczania napiwków i – co najważniejsze – czy trzeba je ewidencjonować na kasie fiskalnej?
Dwa rodzaje napiwków
Przede wszystkim musimy wyróżnić dwa rodzaje napiwków – te dobrowolne i te obowiązkowe. Choć brzmi to dość zabawnie, w gastronomii możemy spotkać oba, Te dobrowolne zna każdy z nas. Po zakończonej obsłudze wręczamy kelnerowi dowolną i ustaloną przez nas kwotę w ramach podziękowania za dobrze wykonaną usługę. Choć w dalszym ciągu najpopularniejsza jest gotówka w formie napiwku, to jednak coraz częściej spotyka się także z płatnościami kartą. Drugim rodzajem jest napiwek doliczany do rachunku jako obowiązkowy. Klient nie ma możliwości z niego zrezygnować lub wybrać kwoty. Coraz więcej restauracji wprowadza takie rozwiązania – szczególnie lokale droższe, które oferują bardziej wysublimowane menu.
Napiwki na kasie fiskalnej – kiedy trzeba je zaewidencjonować?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w ustawie o VAT, która definiuje sprzedaż jako taką – a tylko ta musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jest to odpłatna dostawa towarów lub usług, a więc sam napiwek (dobrowolny) nie spełnia tej definicji. Wynika z tego, że taka forma wynagradzania kelnerów czy innych osób pracujących w lokalach gastronomicznych jest zwolniona z:
- konieczności ewidencjonowania na kasie fiskalnej,
- opodatkowania podatkiem dochodowym,
- opodatkowania podatkiem VAT.
Nieco inaczej wygląda kwestia napiwków obowiązkowych, a więc takich, które są doliczane do ceny usługi gastronomicznej. Te powinny znaleźć się na paragonie fiskalnym wraz z odpowiednią stawką podatku VAT. Od nich także należy odprowadzić podatek dochodowy. Mówi o tym jasno interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 czerwca 2019 r.
Czy można nabić napiwki na kasę fiskalną?
Nikt nam nie zabrania jednak umieszczenia napiwków dobrowolnych na paragonie fiskalnym. Niektórzy mogą widzieć w takim działaniu sporo zalet – ułatwia to ustalenie ich faktycznej kwoty, na przykład w celu podziału między wszystkimi pracownikami restauracji. Jest to jak najbardziej dozwolone i nie powoduje konieczności odprowadzania podatku. Mają one jedynie charakter informacyjny. Warto pamiętać, że sporo kas fiskalnych dla gastronomii dysponuje ciekawymi funkcjonalnościami, takimi jak tworzenie raportów czy analiz lub nadzorowanie sprzedaży w trybie online.
Napiwki na kasie fiskalnej zależą od sposobu, w jaki są one rozliczane i naliczane. Zanim więc zdecydujemy się na doliczenie obowiązkowego napiwku do każdego rachunku, warto zastanowić się, czy na pewno się to opłaca. Możliwe, że taka forma będzie dla nas korzystniejsza – zarówno finansowo, jak i wizerunkowo.