Opublikowano Dodaj komentarz

Nowe szczegóły dotyczące wirtualnych kas fiskalnych

Wirtualne kasy fiskalne

Ministerstwo Finansów cały czas pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym wirtualnych kas fiskalnych. Projekt opuścił już Komisję Europejską, która wydała pozytywną opinię o tym rozwiązaniu. Teraz pozostaje tylko dopiąć wszystko na ostatni guzik i doprecyzować parametry techniczne samego oprogramowania. Jakie zmiany zostały już zapowiedziane, a co jest jeszcze dużą niewiadomą?

Wirtualne kasy fiskalne – nowe terminy

Choć terminy dalej są stosunkowo elastyczne, Ministerstwo mówi o dacie 1 czerwca 2020 roku jako momencie rozpoczęcia korzystania z takiego oprogramowania przez większość firm, które mają uczestniczyć w tzw. eksperymencie. Należą do nich branże:

 • transportowa w zakresie towarów,
 • taksówkarska i transportowa w zakresie osobowym,
 • usług przeprowadzkowych,
 • wynajmu samochodów z kierowcą,
 • hotelarska i usług noclegowych,
 • gastronomiczna i restauracyjna,
 • sprzedawców węgla, brykietu i koksu.

Od 1 lipca 2020 roku dołączyć do tej grupy mają firmy oferujące usługi cateringowe. Przypominamy jednak, że są to terminy czysto umowne. Dlaczego? Mówi o nich rozporządzenie i z punktu widzenia prawa wirtualne kasy fiskalne będą mogły być stosowane w pełni legalnie. Nie oznacza to jednak, że producenci urządzeń fiskalnych będą w stanie dostarczyć narzędzia w wyżej wskazanym terminie. Potrzebne są testy, przeprowadzenie homologacji i wiele innych czynności, zanim oprogramowanie pojawi się na rynku.

Dowiedz się więcej: E-paragony i kasy wirtualne – co dalej?

Wirtualne kasy fiskalne dla transportu

Wirtualne kasy fiskalne, kasy fiskalne online i koronawirus

W pewnym sensie można powiedzieć, że wirtualne kasy fiskalne dla wyżej wymienionych branż mają być swego rodzaju zamiennikiem dla modeli stacjonarnych, które łączą się z Internetem. Szczególnie mowa tu o gastronomii i hotelarstwie, które mają zacząć z nich korzystać dopiero 1 stycznia 2021 roku. Jeśli jednak większość z nich zdecyduje się na urządzenia w postaci oprogramowania, problem sam się rozwiąże. Wirtualne kasy fiskalne mają dokładnie taką samą funkcjonalność łączenia się z CRK jak modele standardowe. Wygląda to więc na całkiem ciekawy pomysł Ministerstwa Finansów. Pozostaje jednak pytanie, ile będą kosztować takie kasy na smartfona czy tablet. Jeśli ich cena będzie zbliżona do obecnie oferowanych urządzeń, gra może nie być warta świeczki.

Dowiedz się więcej: Wirtualne kasy fiskalne tylko dla transportu?

Dalej sporo niewiadomych

Dalej jest tu jednak sporo niewiadomych. Choć wygląda na to, że Ministerstwo będzie gotowe na takie rozwiązanie już za kilkadziesiąt dni, to dalej pojawiają się pytania dotyczące technicznych aspektów czy możliwości kontrolowania podatników i poprawności przesyłanych danych. Wiele negatywnych argumentów wylicza również Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Należą do nich:

 • brak certyfikatów,
 • utrudniona kontrola w czasie rzeczywistym,
 • łatwość manipulacji danymi,
 • możliwość pojawienia się nielegalnego oprogramowania imitującego kasę.

Z pewnością producenci kas fiskalnych będą chcieli w pewien sposób zabezpieczyć siebie i swoich klientów przed wyżej wspomnianymi sytuacjami. Dalej jednak nie wiadomo, w jaki sposób będzie to zrealizowane. Z naszej perspektywy niemal pewne wydaje się, że 1 czerwca 2020 roku to data niemożliwa do rozpoczęcia ewidencjonowania wirtualnego przez kogokolwiek – mimo iż rozwiązania takie staną się w pełni legalne.

Dowiedz się więcej: Terminy kas fiskalnych online przesunięte w związku z pandemią

Eksperyment?

Samo Ministerstwo Finansów określa wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych mianem „eksperymentu”. Co to oznacza? Najprawdopodobniej są to testy na żywych przedsiębiorstwach, by sprawdzić, jak w ogóle takie rozwiązanie sprawdza się w praktyce. Pojawia się zatem pytanie, czy umożliwianie stosowania wirtualnych kas fiskalnych przez tak wiele branż i to w dodatku zagrożonych obecnie skutkami gospodarczymi pandemii jest dobrym rozwiązaniem. Sądzimy, że Ministerstwo chce jak najszybciej wprowadzić kasy na smartfona, ale także wprowadzić przynajmniej częściowo komunikację problematycznych branż z CRK. Mamy tylko nadzieję, że kontrole i wprowadzane sankcje będą także łagodne i zgodne ze statusem „eksperymentu”.

Dowiedz się więcej: E-paragon w czasie koronawirusa – tak, ale tylko po ustawie

Wirtualne kasy online

Czekamy z niecierpliwością na pierwsze, wirtualne kasy fiskalne, które będziemy mogli zaprezentować naszym klientom. Chociaż również niewiele wiemy o ich finalnym kształcie, mamy nadzieję, że zrewolucjonizują one rynek i uproszczą wiele procedur.

Dodaj komentarz