Opublikowano Dodaj komentarz

Paliwa opałowe a kasa fiskalna online – kiedy nie trzeba wymieniać kasy?

Paliwa opałowe a kasa fiskalna online

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii mówi o przesunięciu dat wdrożenia kas fiskalnych online o pół roku dla wybranych branż. Wśród przedsiębiorstw, które zostały wymienione, są te, które prowadzą „sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.”. Nie wiadomo, czy ustawodawca chciał w ten sposób ująć ten przepis, jednak wiadomo, że taki zapis sprawia, że bardzo wielu dostawców paliw opałowych nie będzie musiało wymieniać swojej kasy fiskalnej z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Słowo klucz to… węgiel

Słowem, które sprawia tak duży problem, jest… węgiel! Ustawa jasno mówi, że wymiana kas fiskalnych dotyczy sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw stałych. Podobnych, czyli wykonanych z tych samych materiałów, a więc węgla lub koksu. Ponieważ jednak ustawodawca nie zdefiniował samodzielnie tego słowa, należy przyjąć definicję Słownika Języka Polskiego, który mówi, że węgiel to: „skała osadowa, powstała z obumarłych części roślin, stosowana jako paliwo”. Tym samym można znaleźć paliwo stałe, które nie zawiera węgla i nie jest z niego wykonane. Oznacza to, że dla tego rodzaju paliw, wymiana urządzenia fiskalnego nie jest konieczna od 1 stycznia 2021 roku.

Dowiedz się więcej: Kasa fiskalna do piekarni – czy trzeba wymienić na kasę online?

Jak nie węgiel, to co?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów paliw stałych. Są to:

  • węgiel kamienny,
  • węgiel brunatny,
  • koks,
  • drewno,
  • pellet.

Ustawa nakazuje nam stosowanie kasy fiskalnej online w przypadku pierwszych trzech rodzajów paliw. Nie mówi jednak nic o drewnie czy pellecie drzewnym. Szczególnie ten ostatni jest ostatnio bardzo popularny ze względu na swoją ekologiczność i czystość. Mamy więc dobrą informację dla handlarzy tego rodzaju wyrobami – nie musicie kupować jeszcze kas online. Potwierdził to sam Dyrektor KIS-u.

Dowiedz się więcej: PayPal a kasa fiskalna – czy możliwe jest zwolnienie?

Co mówią przepisy?

Odpowiedź na pytanie dotyczące sprzedaży paliw opałowych znajdziemy w interpretacji indywidualnej z dnia 10 czerwca 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.223.2020.2.KP. Dokument jasno mówi, że sprzedaż pelletu drzewnego, który służy do ogrzewania budynków, które są wyposażone w kocioł grzewczy na ten rodzaj paliwa, jest zwolniona z ewidencjonowania na kasie fiskalnej online od 1 stycznia 2021 roku. Nie ma także znaczenia, czy kupującym jest przedsiębiorca, czy konsument prywatny. Chociaż w dokumencie nie ma nic na temat drewna, wygląda na to, że ono także jest wyłączone z konieczności ewidencjonowania na kasie fiskalnej online.

paliwa opałowe a kasa fiskalna online

Należy tylko dopowiedzieć, że interpretacja mówi o konieczności stosowania kas fiskalnych online od 1 lipca 2020 roku przez wyżej wymienionych sprzedawców materiału opałowego z węgla. W międzyczasie zmieniły się jednak przepisy i termin ten został odroczony do 1 stycznia 2021 roku. Warto o tym pamiętać 😉

Dodaj komentarz