W ustawie o stosowaniu kas rejestrujących istnieje kilka wyjątków, które umożliwiają zastosowanie zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych. Dzielimy je na zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe. Dzisiaj omówimy możliwość zastosowania tego mechanizmu w przypadku pobierania płatności przez tzw. PayPal. Niektórzy bardzo dobrze znają tę formę płatności, inni mniej – dlatego wyjaśnimy sobie także, czym to jest. PayPal a kasa fiskalna – przeczytaj o wszystkim, co musisz wiedzieć.
PayPal – co to jest?
PayPal to system finansowy, który jest bardzo podobny do zwykłego konta bankowego. Umożliwia podobne czynności:
- wykonywanie przelewów gotówkowych na inne konto PayPal,
- dokonywanie płatności za zakupy,
- wysyłanie pieniędzy za granicę do rodziny czy znajomych.
W przeciwieństwie jednak do standardowych ofert bankowych, nie mamy tutaj kart płatniczych czy kredytowych. Konto PayPal możemy doładowywać z naszego rachunku osobistego, a wszelkich transakcji dokonywać właśnie z niego. Możemy konto powiązać nawet z kilkunastoma kartami ze zwykłych banków, dzięki czemu unikniemy mozolnego wpisywania danych przy dokonywaniu zakupów. To także ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy oferują swoje produkty i usługi w Internecie. Klient może dokonać szybkiej płatności z konta PayPal na konto PayPal, dzięki czemu transakcja przebiega łatwo i bezpiecznie.
Dowiedz się więcej: Ulga na zakup kasy fiskalnej starego typu – czy to możliwe?
PayPal a kasa fiskalna – co mówi o tym Ministerstwo Finansów?
Przyjmowanie zapłaty za pośrednictwem PayPal może budzić szereg wątpliwości. Wiadomo, że zapłata za usługę lub towar w całości za pośrednictwem banku jest zwolniona z obowiązku rejestrowania transakcji na kasie fiskalnej. Wspominany tu system nie jest jednak bankiem. Pytanie o zasadność stosowania zwolnienia wystosował do Urzędu Skarbowego podatnik, który jest właścicielem firmy, która wyprodukowała grę przeglądarkową i za jej pośrednictwem oferuje swoim klientom produkty na zasadzie mikropłatności. Dokonywane są one właśnie za pomocą PayPal.
Dowiedz się więcej: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czy kasa jest potrzebna?
Kiedy można stosować przepisy o zwolnieniu z kasy?
Przepisy dotyczące zwolnień z ewidencjonowania kasą fiskalną są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W §4 tego dokumentu znajdziemy listę towarów i usług, których sprzedaż automatycznie zobowiązuje nas o kupna urządzenia fiskalnego. Należą do nich m.in.:
- gaz płynny,
- silniki spalinowe,
- sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny,
- wyroby tytoniowe i alkohole,
- perfumy i wody toaletowe,
- naprawy samochodów,
- przewozy taksówkarskie,
- usługi kosmetyczne i fryzjerskie,
- konsultacje prawne i doradztwa podatkowego.
Stąd też niezbędny jest zakup chociażby małej kasy fiskalnej dla prawnika. Żaden z tych punktów nie wspomina o prowadzeniu gry internetowej lub jakiegokolwiek podobnego narzędzia i stosowania mikropłatności. Dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, by nie musieć kupować kasy fiskalnej to:
- otrzymać w całości wynagrodzenie za pośrednictwem banku, poczty lub SKOK-u,
- móc jednoznacznie wskazać, za jaką usługę została dokonana dana płatność.
Ostatni z tych warunków PayPal spełnia bardzo dobrze. Nie jest to jednak ani bank, ani poczta, ani SKOK. Urząd Skarbowy jednak stwierdził, że potraktuje go jako operatora płatności, tak jak PayU czy Blue Media.
Dowiedz się więcej: Faktura uproszczona a numer paragonu – jak to w końcu jest?
PayPal a kasa fiskalna – interpretacja Urzędu Skarbowego
Odpowiedź znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.174.2020.2.MN. Dyrektor KIS-u stwierdził, że przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, jeśli wynagrodzenie otrzymuje z mikropłatności za pośrednictwem PayPal.
To kolejna, pozytywna interpretacja na rzecz podatników. Jeśli więc chcemy nasze usługi czy towary sprzedawać za pośrednictwem tej platformy, nic nie stoi nam na przeszkodzie. To dodatkowa korzyść i możliwość przyciągnięcia wielu klientów – także tych spoza Polski, którzy chcieliby móc szybko i bezproblemowo zapłacić za zakupy.