Opublikowano Dodaj komentarz

Terminy kas fiskalnych online przesunięte w związku z pandemią

terminy kas fiskalnych online

Już za mniej niż trzy miesiące, dwie bardzo duże w Polsce branże miały rozpocząć korzystanie z nowego typu urządzenia fiskalnego – kas i drukarek fiskalnych online. Jednak po dotarciu do naszego kraju koronawirusa, rozpoczął się dość poważny kryzys gospodarczy, który spowodował zawieszenie fizycznego wykonywania działalności wielu firm. Mamy decyzję Ministerstwa Finansów, która mówi, że terminy kas fiskalnych online są przesunięte. Na kiedy i kogo obowiązują?

Nowe terminy kas fiskalnych online

Od 1 lipca 2020 roku z kas fiskalnych online miały obowiązkowo zacząć korzystać branże: gastronomiczna i turystyczna. To druga fala przedsiębiorstw objętych tym nakazem. Pierwsza korzysta już z urządzeń ponad trzy miesiące, a są to:

  • warsztaty samochodowe,
  • zakłady wulkanizacyjne,
  • sprzedawcy paliw do silników.

Obowiązek miał w następnej kolejności objąć kolejne dwie, bardzo ryzykowne pod względem podatkowym branże. Stosowanie urządzeń fiskalnych online miało za zadanie uszczelnić system podatkowy. Niestety wiele z tych firm nie doczeka wprowadzenia nowych zasad – a wszystko za sprawą jednego wirusa. By choć trochę ulżyć w dodatkowych obowiązkach i wydatkach, przesunięto obowiązujące terminy o pół roku.

Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne online a koronawirus

terminy kas fiskalnych online

Co czeka przedsiębiorców od Nowego Roku?

Obowiązek zakupu i korzystania z kas fiskalnych online został przesunięty na 1 stycznia 2021 roku. Wówczas to wiele branż ma rozpocząć z nich korzystać. Są to:

  • gabinety kosmetyczne i fryzjerskie,
  • lekarze i placówki medyczne,
  • firmy budowlane.

Dołączyły do nich hotele i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania oraz restauracje, bary oraz wszystkie punkty oferujące przygotowaną do spożycia żywność – nawet małe sklepiki oferujące hot-dogi. Wszystkie inne obowiązki, wymagania i warunki nie uległy zmianie – w dalszym ciągu można bez problemu skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Przesunięte terminy kas fiskalnych online nie mają tu znaczenia.

Dowiedz się więcej: Ulga na zakup kasy fiskalnej przy wymianie dobrowolnej – nowe informacje

Jeden z elementów Tarczy Antykryzysowej?

Odroczenie obowiązku kupna nowego urządzenia fiskalnego nie jest jednym z punktów Tarczy Antykryzysowej, choć jest z nią całkowicie spójne. Warto także wiedzieć, że odpowiednie rozporządzenie Ministra jeszcze nie zostało przygotowane ani wdrożone. Mamy jedynie słowa wiceministra finansów – Jana Sarnowskiego. Do 1 lipca pozostało jednak trochę czasu i raczej możemy być pewni, że takie odsunięcie w czasie faktycznie będzie miało miejsce. To zawsze odrobina oddechu dla tych dwóch branż, które w wyniku pandemii odniosły największe straty.

Dowiedz się więcej: Oferujesz hot-dogi? Szykuj się na wymianę kasy fiskalnej!

kasy dla fryzjerów

Jedynym pytaniem jest, czy data 1 stycznia 2021 roku jest datą odpowiednią. Z drugiej strony pojawiają się głosy lekarzy i prawników, że jest ona zbyt szybka, a odroczenie powinno zostać przesunięte nawet na 1 lipca 2021 roku. Czy tak jest w rzeczywistości, czy to tylko głosy niezadowolenia z konieczności montażu nowej kasy? Przekonamy się najprawdopodobniej w praktyce już za trzy kwartały. To wtedy obowiązek zacznie dotyczyć drugiej grupy dość dotkliwie dotkniętej koronawrusem – fryzjerów, kosmetyczek, branży rekreacyjnej.

Dodaj komentarz