Opublikowano Dodaj komentarz

Ulga na zakup kasy fiskalnej online a jej wymiana przed czasem

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Ulga na zakup kasy fiskalnej online to temat bardzo popularny wśród przedsiębiorców – szczególnie tych mniejszych. Można na tym zyskać zwrot nawet 700 złotych netto za zakup urządzenia. Wiele pytań pojawia się jednak przy chęci skorzystania z tej ulgi przy wymianie urządzenia na nowe przed czasem obowiązkowego przejścia na model wysyłający dane do CRK.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online – kto może skorzystać?

Ulga na zakup kasy fiskalnej online wynosi 90% jej wartości netto, jednak nie więcej niż 700 złotych. To dość dużo i stanowi to znaczne odciążenie dla podatników – szczególnie tych, którzy decydują się na kasę małą online. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy:

  • rozpoczynający prowadzenie ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej online w obowiązujących terminach,
  • dobrowolnie rozpoczynający ewidencjonowanie za pomocą nowej kasy fiskalnej i wcześniej nieprowadzący ewidencjonowania w ogóle,
  • wymieniający kasy fiskalne z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii ze względu na działalność w branżach wymienionych w ustawie o stosowaniu kas fiskalnych online.

Warto pamiętać, że zakup (w przypadku wielu urządzeń) nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży. Nie ma też wątpliwości, że ulga na zakup kasy fiskalnej online może zostać wykorzystana, jeśli przedsiębiorca jest do tego zobowiązany przez ustawę. Co jednak w sytuacji, w której wymiana urządzenia nie jest konieczna i stanowi jedynie dobrą wolę podatnika?

Dowiedz się więcej: Oferujesz hot-dogi? Szykuj się na wymianę kasy fiskalnej!

kasa-fiskalna-bingo-online-posnet

Wymiana kasy fiskalnej przed czasem

Ustawa jasno mówi, którzy przedsiębiorcy muszą wymieniać urządzenia fiskalne w jakich terminach. W styczniu 2020 roku będą musieli to zrobić właściciele warsztatów samochodowych, pół roku później – hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne. W styczniu 2021 wymiana będzie obowiązkowa dla:

  • fryzjerów,
  • kosmetyczek,
  • lekarzy,
  • prawników,
  • budowlańców,
  • klubów fitness,
  • siłowni.

Od 1 stycznia 2023 roku będzie to dotyczyć wszystkich podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób prywatnych. Co więc w sytuacji, kiedy przedsiębiorca jest zobowiązany do wymiany kasy fiskalnej w 2023 roku, ale dokonał tego na przykład w czerwcu 2019?

Dowiedz się więcej: Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna

Co mówi Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej?

Z takim pytaniem wystąpił przedsiębiorca, który zakupił trzy kasy fiskalne online w czerwcu 2019, choć obowiązek ich wymiany miał dopiero w 2021 roku. Podatnik zwraca też uwagę, że na stare i zwykłe kasy wykorzystał już ulgę. Czy może więc ponownie z niej skorzystać? Okazuje się, że tak. Sama wymiana jest spowodowana wprowadzoną przez Ministerstwo ustawą, która jasno mówi o wymianie urządzeń do danego dnia. Warunkiem jest tu zachowanie warunków i sposobu użytkowania kasy online, które są określone ustawą. Interpretacja została wydana 3 października 2019 roku – sygn. 0111-KDIB3-2.4012.461.2019.2.MD.

Jak starać się o ulgę na zakup kasy fiskalnej online?

Ulga na zakup kasy fiskalnej online jest możliwa do otrzymania zarówno dla płatników VAT, jak i dla tych, którzy nie odprowadzają tego podatku. W pierwszym przypadku wystarczy wskazać ten wydatek w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Wówczas ulga zostanie odliczona od podatku należnego. W przypadku przedsiębiorców nierozliczających się z VAT-u pieniądze możemy otrzymać na konto po dostarczeniu do Urzędu Skarbowego odpowiedniego wniosku. Można to zrobić za pomocą Profilu Zaufanego lub dostarczyć papierowy dokument do odpowiedniego nam urzędu.

Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne online – jakie obowiązki mają podatnicy i serwisanci kas fiskalnych?

Ulga na zakup kasy fiskalnej online

Ulga na zakup kasy fiskalnej online przysługuje na każde urządzenie zakupione za pośrednictwem Polskich Kas Fiskalnych Online. Nie wiesz, ile pieniędzy dostaniesz z powrotem i ile faktycznie kosztuje kasa fiskalna online? Złóż zapytanie przez formularz kontaktowy lub zadzwoń do jednego z partnerów. Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz