Niedawno pisaliśmy o możliwości skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej przy wymianie jej przed czasem nastania obowiązku jej wymiany na kasę online. Mówiła o tym interpretacja z 3 października 2019 sygn. 0111-KDIB3-2.4012.461.2019.2.MD. Tymczasem sytuacja wymaga dość dłuższego wyjaśnienia na podstawie interpretacji z dnia 13.11.2019 o sygn. 0115-KDIT1-1.4012.611.2019.1.AJ.
Sytuacja z interpretacji
Przedsiębiorca, który wystąpił o interpretację indywidualną, prowadzi różne rodzaje działalności, w skład których wchodzą sklep:
- z pieczywem i artykułami cukierniczymi,
- z artykułami cukierniczymi i częścią kawiarnianą, gdzie klienci mogą spożyć kupione produkty,
- z częścią barową, gdzie podawane są hamburgery i inne posiłki przygotowywane na ciepło.
Zapytanie o interpretacje dotyczyło trzech problemów, a jednym z nich była możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej w każdej z tych placówek. Okazuje się, że jednak nie można z niej skorzystać w każdym z tych sklepów.
Dowiedz się więcej: Ulga na zakup kasy fiskalnej online a jej wymiana przed czasem
Kiedy należy wymienić kasę fiskalną?
W sklepach, które posiadają części kawiarniane i barowe, kasy fiskalne należy wymienić do 1 lipca 2020 roku, a więc już za chwilę. Wynika to z konieczności spełnienia przepisów ustawy dotyczących placówek gastronomicznych. Jednak ustawa nie wspomina o konieczności wymiany w najbliższym czasie jedynie w sklepach, które oferują zakup bez możliwości spożycia ich na miejscu. Według najnowszej interpretacji, z ulgi można skorzystać jedynie w przypadku świadczenia usług gastronomicznych i innych, wymienionych niżej.
Dowiedz się więcej: Oferujesz hot-dogi? Szykuj się na wymianę kasy fiskalnej!
Kto musi wymienić kasę fiskalną?
Całkowita wymiana kas fiskalnych na modele łączące się z CRK jest wymagana dopiero od 1 stycznia 2023 roku. Wtedy obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż swoich produktów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Do 31 grudnia 2019 roku muszą tego dokonać firmy, które:
- naprawiają pojazdy silnikowe, motorowery,
- świadczą usługi wulkanizacyjne,
- sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy czy gaz napędowy.
Do dnia 30 czerwca 2020 roku są zobowiązane do tego firmy, które:
- świadczą usługi gastronomiczne,
- oferują krótkotrwałe zakwaterowanie,
- sprzedają węgiel, brykiet i paliwa stałe przeznaczone na opał.
Ostatnią partią firm, które kasy fiskalne online muszą wprowadzić do 31 grudnia 2020 roku, są te, które świadczą usługi:
- fryzjerskie,
- kosmetyczne,
- budowlane,
- z zakresu opieki medycznej,
- prawnicze,
- z zakresu wstępu na siłownie i fitness.
Okazuje się, że z ulgi za zakup kasy fiskalnej online przed koniecznym czasem jej wymiany, mogą skorzystać jedynie przedsiębiorstwa wymienione wyżej, które zostały wymienione w art. 145b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne online – jakie obowiązki mają podatnicy i serwisanci kas fiskalnych?
Kto może skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej?
Ustawa jasno też wskazuje na to, kto może skorzystać z prawa do odliczenia kwoty zakupu urządzenia od podatku. Są to podatnicy, którzy:
- rozpoczęli prowadzenie działalności i zostają zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej,
- rozpoczęli prowadzenie ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych online we wskazanych ustawą terminach,
- zaczęli prowadzić działalność wymagającą ewidencjonowania za pomocą urządzenia fiskalnego i zdecydowali się na zakup kasy online,
- są zobowiązani do wymiany kas fiskalnych zgodnie z obowiązującą ustawą.
Interpretacja mówi, że przyznanie drugiej ulgi jest swoistego rodzaju „wyjątkiem” i jako taki powinien być traktowany.
Dowiedz się więcej: Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna
Zgodnie z przedstawioną tu interpretacją, przedsiębiorca ma prawo skorzystać z ulgi przy wymianie kasy w sklepach oferujących usługi gastronomiczne, ale nie w pozostałych placówkach. Jeśli więc zastanawiamy się nad wcześniejszym zakupem, warto jednak poczekać na możliwość skorzystania drugi raz z ulgi podatkowej. Chwilowo prawo do tego mają jedynie przedsiębiorcy, którzy prowadzą wyżej wskazane działalności.