Zakup kasy fiskalnej jest niezbędnym wydatkiem, jeśli chcemy prowadzić punkt usługowo-handlowy dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Na szczęście możemy liczyć na dość spore obniżenie kwoty faktycznego wydatku. Wszystko dzięki zaliczeniu wydatku do kosztów uzyskania przychodu oraz dzięki uldze. Jednak z dniem 1 maja 2019 przepisy się zmieniły i ulga na zakup kasy fiskalnej nie wygląda już tak, jak wcześniej. Co się zmieniło i jak obecnie należy składać wnioski o dofinansowanie?
Ulga na zakup kasy fiskalnej – przepisy
Główne zasady stosowania ulgi znajdziemy w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Ulga może wynosić nawet 90% jej wartości netto, ale nie więcej niż 700 złotych. Skorzystać z niej mogą przedsiębiorcy, którzy:
- rozpoczęli ewidencjonowanie kasą rejestrującą w obowiązującym terminie,
- dobrowolnie rozpoczęli ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej, a wcześniej z żadnej nie korzystali.
Różnica między obecnym zapisem a tym, który był wcześniej, jest dość subtelna. W art. 111 ust. 4 mowa jest o rozpoczęciu korzystania z kas rejestrujących wspomnianych w ust. 6a. Spoglądając z kolei na ten ustęp, czytamy, że urządzenie musi:
- prawidłowo ewidencjonować i przechowywać dane sprzedaży,
- przesyłać dane na zewnętrzne nośniki danych,
- łączyć się z Centralnym Rejestrem Kas.
Wynika z tego tylko jedno – ulga przysługuje jedynie na kasy fiskalne online. Standardowe urządzenia z elektroniczną kopią zapisu nie mają funkcjonalności łączenia się z CRK.
Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne online dla lekarzy, ale nie dla przychodni!
Co trzeba zrobić, by skorzystać z ulgi?
Przede wszystkim, należy ją zakupić z wykorzystaniem środków własnych. Teoretycznie można także użyć w tym celu pieniędzy otrzymanych z różnego rodzaju dotacji i innych form finansowania. Przepisy nie negują takiej możliwości, jednak czasem zdarzają się niekorzystne dla podatników zaskarżenia, które wskazują na podwójne finansowanie takiego zakupu, co jest nieodpowiednie. Lepiej więc kasę fiskalną kupić za swoje pieniądze, a dofinansowanie wydać na coś innego. Pamiętajmy także o wzięciu faktury od dostawcy rozwiązań fiskalnych!
Kolejnym warunkiem jest zgłoszenie takiej kasy do Urzędu Skarbowego przed momentem rozpoczęcia na niej pracy. Rozpocząć ewidencjonowanie trzeba także do dnia ustalonego ustawą. Jeśli więc kupując nową kasę online, rozpoczniemy korzystanie z niej kilka dni po nastaniu takiego obowiązku, ulga nam nie przysługuje.
Dowiedz się więcej: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czy kasa jest potrzebna?
Jak rozliczyć ulgę?
Rozliczenie ulgi jest różne dla płatników VAT i tak zwanych nie-VAT-owców. W pierwszym przypadku jest nieco łatwiej. Wystarczy w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K obejmującej okres rozliczeniowy, gdzie nastąpiło rozpoczęcie ewidencjonowania wpisać odpowiednią wartość. Kwotę odpisu ujmujemy w poz. 52 – nie może ona wynosić więcej niż 90% wartości netto kasy i 700 złotych. Jeśli zdarzyłoby się, że podatek należny nie pokrywa całej ulgi, można odliczenie przenosić na kolejne miesiące. Nie ma tu ograniczeń czasowych.
Podatnicy, którzy VAT-u nie płacą, muszą złożyć wniosek do Naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Należy także podać swój numer konta bankowego, na który zostanie dokonany zwrot.
Dowiedz się więcej: Serwis kasy fiskalnej a koronawirus – jak to pogodzić?
Co to oznacza?
Przyjęta w zeszłym roku strategia przyznawania ulg jedynie podatnikom, którzy kupują kasy fiskalne online ma na celu promowanie nowego rozwiązania i przyspieszenie „wygaszania” starych urządzeń z elektronicznym zapisem kopii. W związku z tym otrzymanie odliczenia na zakup starej kasy jest już niemożliwe. Nie ma jednak czemu się wzbraniać przed stosowaniem nowych kas. Są nowocześniejsze, nowsze i zapewniają już możliwość łączenia się z CRK. Niedługo całkowicie zastąpią te z elektronicznym zapisem. Jeśli więc musimy spełnić nasz podatkowy obowiązek i korzystać z tego urządzenia, zapraszamy do naszego rankingu popularnych kas fiskalnych online.
Zapraszamy do zakupu kasy fiskalnej online oraz skorzystania z możliwości odliczenia nawet 700 złotych. Dzięki temu koszt kasy fiskalnej nie jest tak znaczący, jak by się mogło wydawać. Masz pytania? Z chęcią odpowiemy i pomożemy.