Przedsiębiorcy z biegiem czasu, prowadząc działalność, mogą zmieniać jej profil, a także konieczność korzystania z kasy fiskalnej. Może skutkować nie tylko pojawieniem się takiego obowiązku, ale i możliwością zrezygnowania z niego. Taka sytuacja pojawia się chociażby wtedy, kiedy decydujemy się ograniczyć sprzedaż tylko i wyłącznie osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
Kiedy tracimy obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej?
Obowiązek ten możemy stracić z kilku różnych powodów:
- zaniechania sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej,
- zmiany działalności na taką, która podlega zwolnieniu przedmiotowemu,
- stosowania dobrowolnego kasy fiskalnej i chęć rezygnacji z tej metody ewidencjonowania.
Rezygnacja z niej jest dla nas dobrowolna. Oznacza to, że nie mamy takiego przymusu. Jeśli w dalszym ciągu zależy nam na jej stosowaniu, bo jest dla nas wygodna, jak najbardziej możemy z niej korzystać. Warto się nad tym zastanowić, bo małe i mobilne kasy fiskalne nie są drogie, a potrafią mocno wspomóc nas w codziennym prowadzeniu działalności.
Jak zrezygnować z kasy fiskalnej?
Procedura rezygnacji z kasy fiskalnej jest stosunkowo prosta i składa się jedynie z 4 kroków:
- sporządzenia raportu fiskalnego dobowego i miesięcznego,
- dokonania odczytu zawartości pamięci fiskalnej przez serwisanta i sporządzenia protokołu tej czynności,
- złożenia wyżej wymienionego protokołu i raportu rozliczeniowego do naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 5 dni,
- złożenia wniosku o wyrejestrowanie kasy fiskalnej do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 5 dni od otrzymania kopii protokołu.
Całą procedurę domkniemy więc w ciągu 10 dni od momentu decyzji o zaprzestaniu korzystania z kasy fiskalnej.
Czy warto rezygnować z kasy fiskalnej?
Choć rezygnacja z ewidencjonowania kasą fiskalną jest możliwa, to warto zastanowić się, czy jest to dla nas opłacalne. Z pewnością stanowi to dla nas spalenie za sobą pewnego mostu. Jeśli decydujemy się przykładowo ograniczyć sprzedaż na rzecz osób prywatnych, po likwidacji kasy nie będzie to już fizycznie możliwe – nawet, gdyby przyszedł do nas bardzo rentowny klient. Musielibyśmy kupić nowe urządzenie i poddać je fiskalizacji. Jest także drugi minus – likwidacja kasy bez zamykania działalności gospodarczej wiązałaby się z koniecznością zwrotu ulgi na kasę fiskalną w wysokości maksymalnie 700 złotych. Cofnięcie ulgi ma miejsce, jeśli w ciągu 3 lat od dnia skorzystania z niej, zaprzestaniemy jej użytkowania. Może być to więc nieopłacalne, a koszty serwisu kasy fiskalnej będą niższe.
Kasa fiskalna, choć jest obowiązkowym narzędziem pracy wielu przedsiębiorców, stanowi także duże ułatwienie. Wiele urządzeń oferuje dodatkowe funkcjonalności, takie jak wystawianie faktur, prowadzenie statystyk sprzedaży, drukowanie raportów czy nadzorowanie kasjerów. Czasem więc, mimo możliwości zrezygnowania z niej, opłaca się ją pozostawić w naszej firmie – dla naszej wygody.