Opublikowano Dodaj komentarz

Zawieszenie firmy a zwolnienie z kasy fiskalnej – jak to wygląda w praktyce?

Zawieszenie firmy a zwolnienie z kasy fiskalnej

Wiele firm, szczególnie w ostatnim, niespokojnym czasie, musiało zawiesić swoją działalność nawet na kilka miesięcy. Niektórzy przedsiębiorcy prowadzą biznesy sezonowe, ściśle związane z porą roku czy zapotrzebowaniem na dany towar lub usługę. Najprościej jest stosować więc możliwość zawieszenia firmy na czas przestoju. Co się jednak wtedy dzieje z podmiotowym zwolnieniem z kasy fiskalnej?

Podmiotowe zwolnienie z kasy fiskalnej – co to jest?

Zwolnienie podmiotowe, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy danego podmiotu. Nie ma tu znaczenia rodzaj wykonywanej działalności – o ile nie stosuje się sprzedaży towarów i usług wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w § 4. Jest to przykładowo sprzedaż gazu płynnego, sprzętu radiowego, wyrobów tytoniowych czy alkoholowych. Jeśli jednak sprzedajemy coś, co nie zostało wymienione w powyższym dokumencie, możemy śmiało stosować zwolnienie podmiotowe, które uprawnia nas do nieewidencjonowania transakcji na kasie, jeśli nie przekroczyliśmy 20 tysięcy złotych obrotu w ciągu roku. Wystarczy raz przekroczyć ten limit, by być zmuszonym do korzystania z kasy fiskalnej na stałe.

Zawieszenie firmy a zwolnienie z kasy fiskalnej

Przy działalności, która trwa cały rok, możemy dość jasno przeliczyć, jaką kwotę możemy co miesiąc zarabiać, by zmieścić się w limicie zwolnienia. Co jednak w przypadku zawieszenia działalności? Intuicja podpowiada, że kwota 20 tysięcy złotych powinna być wyliczana proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności. Tak jednak nie jest. Zawieszenie w żaden sposób nie wpływa na ustalanie limitu obrotu, a przynajmniej nie mówi o tym żaden z przepisów o VAT. To dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes sezonowy. Jeśli prowadzimy działalność na przykład jedynie przez 2 miesiące w roku, możemy pozwolić sobie na obrót w wysokości 10 tysięcy złotych miesięcznie. Przy 4 miesiącach – 5 tysięcy złotych miesięcznie. Są to już całkiem pokaźne sumy.

Co dalej po przekroczeniu limitu?

Jeśli jednak przekroczymy limit 20 tysięcy złotych, nawet prowadząc biznes przez niepełny rok, w ciągu dwóch miesięcy jesteśmy zobowiązani do wykonania pewnych kroków. Może być to jedno z trzech:

  • zakup kasy fiskalnej i rozpoczęcie ewidencjonowania na niej,
  • zrezygnowanie ze świadczenia usług konsumentom nieprowadzącym działalności gospodarczej,
  • zamknięcie działalności na stałe.

Chcąc jednak dalej prowadzić działalność, od pierwszego dnia miesiąca po upływie dwóch miesięcy od przekroczenia limitu, musimy każdą transakcję wprowadzać do kasy fiskalnej lub kasy fiskalnej online. W przeciwnym wypadku mogą nas czekać nieprzyjemne i dotkliwe kary. Na szczęście, możemy kupić tanie i niewielkie urządzenia mobilne, które są łatwe w obsłudze.

zawieszenie firmy a zwolnienie z kasy fiskalnej

Zawieszenie firmy daje nam wiele możliwości, dzięki którym nasz biznes może wyjść na prostą. Jedną z nich jest zachowanie pełnego limitu zwolnienia z kasy fiskalnej. To bardzo duża zaleta, którą warto wykorzystać, prowadząc działalność sezonową lub w trakcie kryzysu.

Dodaj komentarz