Opublikowano Dodaj komentarz

Zmiana miejsca stosowania kasy fiskalnej – co należy zrobić?

Zmiana miejsca stosowania kasy fiskalnej

Przy zgłaszaniu kasy fiskalnej do Urzędu Skarbowego, niezbędne jest podanie miejsca jej instalacji. Obecne możliwości techniczne tych urządzeń sprawiają, że wiele z nich jest mobilnych i niezwiązanych z danym miejscem, a raczej z samym przedsiębiorcą. Niemniej, należy przy zgłaszaniu podać miejsce faktycznego umiejscowienia kasy (w przypadku urządzeń stacjonarnych) lub siedzibę firmy (przy urządzeniach mobilnych). Co jednak zrobić, jeśli zajdzie zmiana miejsca stosowania kasy fiskalnej?

Zmiana miejsca stosowania kasy fiskalnej – definicja

Urząd Skarbowy musi zostać poinformowany o faktycznym miejscu dokonywania sprzedaży – jeśli jest ona stacjonarna. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w:

  • sklepach stacjonarnych,
  • restauracjach,
  • klasycznych hotelach,
  • warsztatach samochodowych,
  • gabinetach lekarskich czy stomatologicznych.

W przypadku mobilnych kas fiskalnych, konieczne jest podanie adresu siedziby firmy lub miejsca prowadzenia działalności, które jak wiadomo – mogą się zmienić z biegiem lat. Mobilne kasy fiskalne są popularne wśród firm, które świadczą usługi w domu klienta, prowadzą handel obwoźny lub mają wiele filii, ale jednocześnie dokonują tylko jednej sprzedaży. Dokładny przepis znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie kas rejestrujących.

Dowiedz się więcej: Napiwki na kasie fiskalnej – czy trzeba je ewidencjonować?

Zmiana miejsca stosowania kasy fiskalnej – terminy i procedura

Wyżej wymienione Rozporządzenie wskazuje w paragrafie 23, że zmiana miejsca użytkowania kasy fiskalnej musi zostać zgłoszone do Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności. Procedura ta dotyczy kas fiskalnych z elektronicznym i papierowym zapisem kopii. Podatnik powinien w tym czasie:

  • dokonać zmiany w książce kasy,
  • dokonać zmiany w pamięci kasy,
  • złożyć odpowiedni wniosek do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego.

Wzór dokumentu znajdziemy w powyższym Rozporządzeniu w postaci załącznika 3. Szukajmy wniosku o nazwie „Zgłoszenie/Aktualizacja zgłoszenia danych dotyczących kasy przez podatnika”.

Dowiedz się więcej: Wynajem nieruchomości a kasa fiskalna – czy jest konieczna?

Zmiana miejsca stosowania kasy fiskalnej online

Rozporządzenie rozdziela od siebie nowe kasy fiskalne online i urządzenia starszego typu z elektronicznym zapisem kopii. Ponieważ połączenie z Internetem umożliwia automatyczną fiskalizację, dzięki czemu nie jest wymagane zgłaszanie urządzenia w Urzędzie Skarbowym w formie pisemnego dokumentu, nie ma także wzoru aktualizacji danych. W paragrafie 18 czytamy, że w przypadku zmiany miejsca prowadzenia działalności, należy dokonać zmian w: pamięci fiskalnej, pamięci kasy, książce kasy.

Kasa NANO II Online

Zmiana zapisanego miejsca użytkowania kasy nie wymaga odczytu zawartości pamięci fiskalnej. Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z programowaniem urządzenia czy jego funkcjonowaniem, serdecznie zapraszamy do naszego serwisu kas fiskalnych. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i wspomożemy we wszelkich kontaktach z urzędem.

Dodaj komentarz