Opublikowano Dodaj komentarz

U nas wirtualne kasy, a na zachodzie wirtualne terminale

Wirtualny terminal płatniczy

Cały czas z niecierpliwością czekamy na powstanie i uruchomienie pierwszej, wirtualnej kasy fiskalnej. Ustawa pozwalająca na korzystanie z nich została wprowadzona 1 czerwca 2020 roku, jednak – co było do przewidzenia – dalej napotykamy jedynie martwą ciszę. Doszła do nas jednak bardzo ciekawa informacja. eService wprowadziła wirtualne terminale płatnicze, które można uruchomić na smartfonach.

Wirtualne terminale – jak to działa?

Funkcjonalność wirtualnego terminala płatniczego nie różni się od tej, którą znamy ze starych, klasycznych urządzeń. Po zbliżeniu karty płatniczej zostaje pobrana dana kwota za zakupy, która potem zostanie przelana na konto przedsiębiorcy. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla mikro- i małych firm. Nie muszą się decydować na dzierżawę terminala, który jest urządzeniem mało wygodnym. Choć nowe modele są przystosowane do pracy w terenie, a pojemny akumulator zapewnia możliwość dokonania wielu transakcji, to jednak – co smartfon, to smartfon. Tego urządzenia raczej nie zapominamy z domu, jadąc do klienta. Z terminalami płatniczymi bywa już różnie. Pomijamy fakt konieczności włączenia go, autoryzowania, problemów z zasięgiem… Trzeba także pamiętać o jego regularnym ładowaniu, by bateria nie padła w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystkie te problemy nie istnieją przy SoftPOS.

SoftPOS – rezultat niezwykłej współpracy

SoftPOS to nazwa oprogramowania, które stanowi właśnie terminal w smartfonie. Jest ono obsługiwane przez telefony z systemem Android z modułem NFC – standardem komunikacji, który umożliwia sparowanie ze sobą dwóch urządzeń, w tym także płatności bezgotówkowych. Oznacza to, że ponad dwa miliardy urządzeń mobilnych można zmienić w terminale. Aplikacja powstała w wyniku współpracy eService (operatora płatności elektronicznym) i MAYPINPAD (firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie transakcji bezgotówkowych). Nad wszystkim czuwa VISA, która dostarcza odpowiednią technologię. By móc skorzystać z nowego rozwiązania, wystarczy:

  • pobrać aplikację,
  • zarejestrować się u wybranego partnera,
  • wybrać bank, który uczestniczy w programie i w którym mamy konto.

I to wszystko.

Jak to się ma do wirtualnych kas?

Projekt SoftPOS jest całkowicie niezależny i w ogóle niezwiązany z naszymi rodzimymi, wirtualnymi kasami fiskalnymi. Warto jednak dostrzec pewną ciekawostkę. Zapewnienie bezpieczeństwa transakcji wirtualnych przez smartfona, które jest wykorzystywane na całym świecie, okazało się mniejszym problemem niż zabezpieczenie ewidencjonowania naszych transakcji na kasach fiskalnych. Do tej pory nie ma odważnego, który by podołał stworzeniu chociażby prototypu. O firmie, która wniosła swój projekt do Głównego Urzędu Miar, tak jakby ucichło. Oczywiście trzymamy kciuki i będziemy informować na bieżąco o postępach prac, jak tylko dowiemy się czegoś nowego. Chwilowo jednak, pozostaje nam cieszyć się trwającą rewolucją w dokonywaniu płatności zbliżeniowych.

Napiwki na kasie fiskalnej

Co jeszcze ciekawsze, SoftPOS istnieje na rynku polskim już od sierpnia 2019 roku. Rozwiązanie jest także dołączone do programu Polska Bezgotówkowa. Zasady są dokładnie takie same w przypadku wirtualnego terminala, jak i tego stacjonarnego. Dzięki temu można w łatwy sposób przekonać się, co jest odpowiedniejsze dla naszej firmy.

Dodaj komentarz