Wiele osób pyta, czy prowadząc sprzedaż przez Internet, konieczny jest zakup kasy fiskalnej. Temat powrócił w związku z wprowadzeniem kas fiskalnych online. Czy nastąpiły jakiekolwiek zmiany w zapisach prawnych? Czy sprzedając swój towar przez Internet, musimy zakupić urządzenie fiskalne?
Sprzedaż przez Internet to czynność przedmiotowa
Prowadząc sklep internetowy i sprzedając towar lub usługi za jego pośrednictwem, musimy wiedzieć, że konieczne jest rozpatrywanie konkretnych sytuacji sprzedaży pod kątem pojedynczego przedmiotu. Każda transakcja więc powinna być rozpatrywana osobno – ba, każda pozycja z tej transakcji również. Co do zasady, możemy skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej, pod warunkiem spełnienia następujących warunków:
- zapłata za towar lub usługę musi zostać dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u,
- dany towar musi być jednoznacznie identyfikowalny na podstawie ewidencji sprzedaży,
- sprzedawany towar lub usługa nie może należeć do grupy towarów z obowiązkową rejestracją za pomocą kasy fiskalnej.
Z powyższych warunków wynika, że niemal każdy sklep internetowy może skorzystać ze zwolnienia z posiadania urządzenia fiskalnego, o ile będzie przestrzegał podstawowych wytycznych. Nie może zatem zgodzić się chociażby na odbiór osobisty towaru z płatnością gotówką na miejscu. Niezbędne jest wcześniejsze dokonanie przelewu przez kupującego.
Jakie towary nie mogą być objęte zwolnieniem?
Jednym z warunków zwolnienia z kasy fiskalnej jest sprzedaż towaru, który nie należy do zastrzeżonej grupy towarowej. Należą do nich:
- gaz płynny i inne paliwa silnikowe,
- silniki i części silnikowe – w tym również motocyklowe,
- nadwozia, przyczepy, naczepy i kontenery,
- akcesoria do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli),
- sprzęt radiowo-telewizyjny (z wyłączeniem lamp elektronowych i części do urządzeń operujących dźwiękiem i obrazem oraz anten),
- sprzęt fotograficzny,
- metale szlachetne i wyroby z tych metali,
- nośniki danych cyfrowe i analogowe,
- wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 0,5%,
- perfumy i wody toaletowe.
Dokładne numery PKWiU znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Usługi nieobjęte zwolnieniem z posiadania kas fiskalnych
Wiele usług również nie może być objętych zwolnieniem. Należą do nich:
- przewozy pasażerskie samochodowe,
- naprawa pojazdów silnikowych i motorowerów,
- wulkanizacja,
- badania i przeglądy techniczne pojazdów,
- konsultacje lekarskie i stomatologiczne,
- konsultacje prawne i doradztwa podatkowego,
- usługi gastronomiczne świadczone przez stacjonarne placówki i catering,
- fryzjerstwo i usługi kosmetyczne,
- wstęp na przedstawienia cyrkowe, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i inne.
Warto jednak wiedzieć, że istnieje szereg wyłączeń, które umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia. Za każdym razem warto taki przypadek sprawdzić w Rozporządzeniu bądź zapytać doradcy.
Uważajmy na to, co sprzedajemy
Za każdym razem, kiedy choć minimalnie chcemy zmienić sprzedawany przez nas produkt lub usługę, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy dalej obowiązuje nas zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej. Nawet jedna transakcja produktu, który należy do grupy wymienionej wyżej, obliguje nas do zakupu nawet kasy fiskalnej małej i zarejestrowania transakcji za jej pomocą. Chociażby przez całą naszą karierę w pamięci fiskalnej miała znajdować się tylko ta jedna sprzedaż.
A co z rzeczami osobistymi?
Jest jednak dość prosty sposób, by móc sprzedać niektóre z tych towarów bez konieczności rejestrowania kasy fiskalnej. Przykładowo, będąc przedsiębiorcą sprzedającym książki przez Internet, jesteśmy zwolnieni z posiadania urządzenia. Co jednak w przypadku, jeśli chcielibyśmy sprzedać nietrafiony, świąteczny prezent, jakim są na przykład perfumy? Możemy to zrobić bez zakupu kasy fiskalnej, ale pod warunkiem, że sprzedaży dokonamy jako osoba prywatna, a nie przedsiębiorca. Nie możemy więc wystawić paragonu czy faktury ani wprowadzić zysku do dochodu z naszej działalności. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to jednorazowych transakcji. Zbyt częste handlowanie takimi przedmiotami może zwrócić uwagę Urzędu Skarbowego z powodu niesienia cech prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak widać, sprzedaż przez Internet bardzo często umożliwia skorzystanie z pełnego zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Nowa ustawa o kasach fiskalnych online nic w tej sprawie nie zmieniła. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze lepiej spytać doświadczonych fachowców od urządzeń fiskalnych, których z pewnością znajdziesz na Polskie Kasy Fiskalne Online. Zadaj pytanie dostawcy w Twojej okolicy i miej pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.