Opublikowano Dodaj komentarz

Darowizna a kasa fiskalna – czy ewidencjonowanie jest konieczne?

Darowizna a kasa fiskalna

Sposoby ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej dla wielu podatników są niejasne, nawet jeśli korzystają oni z urządzeń fiskalnych od lat. Możliwości dokonania pomyłki lub ewidencjonowania nieodpowiednich transakcji jest bardzo wiele. Dzisiaj poruszamy temat darowizn. Czy na kasie fiskalnej jest konieczne ich uwzględnianie?

Darowizna a kasa fiskalna

Pytanie o darowizny zadał przedsiębiorca, który przyjmuje datki od osób trzecich do przekazania na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzieje się tak poprzez wrzucenie danej kwoty do skarbony przez klienta jego sklepu. Dodatkowo wspomina on, że prowadzi sprzedaż napojów i żywności w stanie przetworzonym i nieprzetworzonym – a więc prowadzi działalność gastronomiczną. Miał on wątpliwości, czy skoro przyjmuje pieniądze, to nie powinien w jakiś sposób udokumentować tego faktu. Poddana została pod wątpliwość, czy taka darowizna właśnie nie powinna znaleźć się na kasie fiskalnej, oznaczona literą F lub G, które oznaczają 0% podatku. Według podatnika byłoby to najsensowniejsze rozwiązanie. Ministerstwo Finansów rozwiało tę wątpliwość w interpretacji indywidualnej z 20 października 2020 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.482.2020.1.EW.

Sytuacja prawna

Przedsiębiorca zaproponował możliwość ręcznego zaprogramowania jednej ze stawek podatku jako darowizna. Tym samym kontrolowanie wpłat byłoby dla niego znacznie łatwiejsze. Niestety Ministerstwo Finansów zaprzeczyło konieczności ewidencjonowania datków, a nawet potwierdziło niezgodność tej procedury z prawem. Przypomnijmy, co oznaczają dane litery zaprogramowane na urządzeniu fiskalnym:

  • A – stawka 22% lub 23%,
  • B – stawka 7% lub 8%,
  • C – stawka 5%,
  • D – stawka 0%,
  • E – zwolnienie z podatku,
  • F i G – pozostałe stawki, w tym zero techniczne.

Dyrektor KIS-u potwierdził, że niemożliwe jest ręczne zaprogramowanie danej litery na sprzedaż innego typu. Dodatkowo podkreśla, że przyjmowanie datków nie jest sprzedażą rozumianą zgodnie z ustawą. Czynność ta więc nie powinna i nie może być ewidencjonowana na kasie fiskalnej.

Kasa NANO II Online

Co teraz?

Przedsiębiorca, który wystosował takie zapytanie, pewnie się nie ucieszył – lub wręcz przeciwnie. Przypominamy mu i wielu innym podatnikom, którzy prowadzą podobną działalność, o konieczności wymiany kasy na kasę fiskalną online do końca roku. W przypadku chęci nadzorowania i kontrolowania przyjmowanych datków polecamy samodzielne stworzenie bardzo prostego programu w arkuszu kalkulacyjnym lub ewidencjonowanie za pomocą funkcjonalności w specjalnym oprogramowaniu do obsługi sklepów. W prezentowanych przez nas systemach z pewnością znajdzie się taka możliwość.

 

Udzielanie się w zbiórkach charytatywnych na rzecz OPP to bardzo szczytny cel i popieramy go z całego serca. Na szczęście ustawodawca zapewnia dość uproszczoną procedurę i przepisy, które umożliwiają zbieranie pieniędzy właśnie dla takich instytucji. Oby tak dalej i oby dzięki temu więcej przedsiębiorców decydowało się na wspieranie innych w taki właśnie sposób.

Dodaj komentarz