Opublikowano Dodaj komentarz

Oferujesz hot-dogi? Szykuj się na wymianę kasy fiskalnej!

Hot dogi kasa fiskalna

Coraz częściej w sklepach oferujących produkty spożywcze, artykuły tytoniowe czy alkohole w ofercie są dostępne produkty do spożycia na miejscu lub na wynos. Mowa tu o popularnych hot-dogach, zapiekankach czy hamburgerach. Zgodnie z najnowszą interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wszystkie te punkty są zobowiązane do wymiany zwykłej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online w terminie do 1 lipca 2020 roku.

Czym jest punkt gastronomiczny?

By rozwikłać pojęcie punktu gastronomicznego, ponownie musimy zajrzeć do Słownika Języka Polskiego. Znajdziemy tam definicję, która mówi, że jest to „działalność produkcyjno-usługowa obejmująca prowadzenie restauracji, barów, itp.” oraz „sztuka przyrządzania potraw”. W statystyce mówi się z kolei o „przygotowywaniu i sprzedaży posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos”. Według tej interpretacji, za placówkę gastronomiczną należy przyjąć:

  • restauracje hotelowe,
  • bary w domach wypoczynkowych,
  • punkty wyżywienia w schroniskach czy domach kempingowych,
  • wagony restauracyjne w pociągach.

Jako „punkt gastronomiczny” z kolei rozumiemy:

  • smażalnie,
  • pijalnie,
  • lodziarnie,
  • bufety w kinie,
  • bufety na stadionach.

Według tej definicji, sklep oferujący podgrzewane hot-dogi na wynos faktycznie powinien być postrzegany jako punkt gastronomiczny.

Dowiedz się więcej: Czym jest wydanie paragonu – orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Kasy fiskalne gastronomia

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

W dniu 25 września 2019 r. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację indywidualną, według której faktycznie, każdy sklep oferujący kawę czy hot-doga na wynos jest zobowiązany do zainstalowania kasy fiskalnej online od 1 lipca 2020 roku. Nie ma tu znaczenia tłumaczenie Wnioskodawcy, że po prawdzie nie zajmuje się przygotowywaniem posiłków, a jedynie ich przetwarzaniem i podgrzewaniem na życzenie klienta. Nie ma także znaczenia dominujący numer PKD prowadzonej działalności. Jeśli w ramach prowadzenia firmy proponuje się swoim klientom również zakupienie przygotowanego jedzenia do spożycia na miejscu lub na wynos – konieczne jest zainwestowanie w nowe urządzenie.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Taka interpretacja oznacza, że w nieco ponad pół roku trzeba wymienić kasy fiskalne w każdym sklepie, takim jak Żabka, Fresh Market czy One Minute. Jest ich jednak o wiele więcej. Jeśli dobrze policzyć, to niemal na każdym rogu znajdziemy taki punkt gastronomiczny. Najciężej oczywiście będą mieli mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe, osiedlowe sklepiki. Oni jednak będą mieli wybór – wymienić urządzenie albo zrezygnować ze sprzedaży hot-dogów. Nieco inaczej jest w przypadku sklepów opartych o franczyzy – są to chociażby popularne Żabki. Nie zawsze właściciel sklepu ma możliwość wycofania produktu ze swojej oferty, gdyż tak nakazuje mu franczyzodawca. Wówczas, pozostaje jedynie jedno rozwiązanie – wymienić swoją kasę fiskalną. Interpretacja nie ma odniesienia do stacji paliw, które swoje kasy muszą wymienić już 1 stycznia 2020 roku w związku ze sprzedażą paliw płynnych. Sygnatura wydanej interpretacji to: 0112-KDIL2-2.4012.377.2019.1.MŁ.

Dowiedz się więcej: Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna

kasa-fiskalna-novitus-next-online

Najlepiej nie czekać do ostatniego dnia z zakupem nowej kasy fiskalnej. Jeśli prowadzisz sklep z punktem gastronomicznym, zapoznaj się z naszą ofertą. Prezentujemy kasy fiskalne małe i kasy fiskalne systemowe, a także wiele więcej. Zachęcamy do kontaktu z wybranym dystrybutorem urządzeń fiskalnych i umówienie się na bezpłatną prezentację. Pamiętajmy, że wybór kasy dostosowanej do naszych potrzeb jest kluczem do sukcesu.

Dodaj komentarz