Opublikowano Dodaj komentarz

Oferujesz hot-dogi? Szykuj się na wymianę kasy fiskalnej!

Hot dogi kasa fiskalna

Coraz częściej w sklepach oferujących produkty spożywcze, artykuły tytoniowe czy alkohole w ofercie są dostępne produkty do spożycia na miejscu lub na wynos. Mowa tu o popularnych hot-dogach, zapiekankach czy hamburgerach. Zgodnie z najnowszą interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wszystkie te punkty są zobowiązane do wymiany zwykłej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online w terminie do 1 lipca 2020 roku.

Czym jest punkt gastronomiczny?

By rozwikłać pojęcie punktu gastronomicznego, ponownie musimy zajrzeć do Słownika Języka Polskiego. Znajdziemy tam definicję, która mówi, że jest to „działalność produkcyjno-usługowa obejmująca prowadzenie restauracji, barów, itp.” oraz „sztuka przyrządzania potraw”. W statystyce mówi się z kolei o „przygotowywaniu i sprzedaży posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos”. Według tej interpretacji, za placówkę gastronomiczną należy przyjąć:

  • restauracje hotelowe,
  • bary w domach wypoczynkowych,
  • punkty wyżywienia w schroniskach czy domach kempingowych,
  • wagony restauracyjne w pociągach.

Jako „punkt gastronomiczny” z kolei rozumiemy:

  • smażalnie,
  • pijalnie,
  • lodziarnie,
  • bufety w kinie,
  • bufety na stadionach.

Według tej definicji, sklep oferujący podgrzewane hot-dogi na wynos faktycznie powinien być postrzegany jako punkt gastronomiczny.

Dowiedz się więcej: Czym jest wydanie paragonu – orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Kasy fiskalne gastronomia

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

W dniu 25 września 2019 r. Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację indywidualną, według której faktycznie, każdy sklep oferujący kawę czy hot-doga na wynos jest zobowiązany do zainstalowania kasy fiskalnej online od 1 lipca 2020 roku. Nie ma tu znaczenia tłumaczenie Wnioskodawcy, że po prawdzie nie zajmuje się przygotowywaniem posiłków, a jedynie ich przetwarzaniem i podgrzewaniem na życzenie klienta. Nie ma także znaczenia dominujący numer PKD prowadzonej działalności. Jeśli w ramach prowadzenia firmy proponuje się swoim klientom również zakupienie przygotowanego jedzenia do spożycia na miejscu lub na wynos – konieczne jest zainwestowanie w nowe urządzenie.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Taka interpretacja oznacza, że w nieco ponad pół roku trzeba wymienić kasy fiskalne w każdym sklepie, takim jak Żabka, Fresh Market czy One Minute. Jest ich jednak o wiele więcej. Jeśli dobrze policzyć, to niemal na każdym rogu znajdziemy taki punkt gastronomiczny. Najciężej oczywiście będą mieli mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą małe, osiedlowe sklepiki. Oni jednak będą mieli wybór – wymienić urządzenie albo zrezygnować ze sprzedaży hot-dogów. Nieco inaczej jest w przypadku sklepów opartych o franczyzy – są to chociażby popularne Żabki. Nie zawsze właściciel sklepu ma możliwość wycofania produktu ze swojej oferty, gdyż tak nakazuje mu franczyzodawca. Wówczas, pozostaje jedynie jedno rozwiązanie – wymienić swoją kasę fiskalną. Interpretacja nie ma odniesienia do stacji paliw, które swoje kasy muszą wymienić już 1 stycznia 2020 roku w związku ze sprzedażą paliw płynnych. Sygnatura wydanej interpretacji to: 0112-KDIL2-2.4012.377.2019.1.MŁ.

Dowiedz się więcej: Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna

kasa-fiskalna-novitus-next-online

Najlepiej nie czekać do ostatniego dnia z zakupem nowej kasy fiskalnej. Jeśli prowadzisz sklep z punktem gastronomicznym, zapoznaj się z naszą ofertą. Prezentujemy kasy fiskalne małe i kasy fiskalne systemowe, a także wiele więcej. Zachęcamy do kontaktu z wybranym dystrybutorem urządzeń fiskalnych i umówienie się na bezpłatną prezentację. Pamiętajmy, że wybór kasy dostosowanej do naszych potrzeb jest kluczem do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *