Od pewnego czasu wiemy już o zmianach w ustawie, która wskazuje rodzaje podmiotów, które mogą skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej lub muszą posiadać takie urządzenia już od pierwszej transakcji. Niemało emocji wywołał fakt, że od 1 lipca 2022 roku wszystkie myjnie samochodowe będą musiały wydawać nabywcy paragon za wykonaną usługę – niezależnie od tego, czy jest to myjnia ręczna, czy automatyczna. Jednak co ciekawe, myjnie będą mogły skorzystać nie tylko z fizycznych urządzeń, ale także ze specjalistycznego oprogramowania. Wirtualne kasy fiskalne w myjniach samochodowych już wkrótce mogą stać się niezwykle popularne!
Wirtualne kasy fiskalne w myjniach samochodowych – projekt Rozporządzenia
Projekt pochodzi z 8 grudnia 2021 roku i został nazwany roboczo Rozporządzeniem Ministra Finansów zmieniającym rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W głównym Rozporządzeniu o wirtualnych kasach fiskalnych zostanie dodany punkt o tym, że podatnik, który świadczy usługi mycia i czyszczenia samochodów, może stosować oprogramowanie. Nie ma tu znaczenia rodzaj przyjmowanej zapłaty – czy będzie to bilon, czy banknoty, czy inna forma bezgotówkowa. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku, a więc wtedy, kiedy przepisy mówiące o obowiązku posiadania kasy fiskalnej w ogóle.
Obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej
Rozporządzenie Ministra Finansów o zwolnieniu (a raczej jego braku) myjni samochodowych jest w chwili pisania tych słów na etapie podpisu ministra. Oznacza to, że wejdzie w życie lada moment. Myjnie samochodowe pojawiły się w §4, czyli miejscu wskazania branż, które muszą prowadzić ewidencję sprzedaży od pierwszej transakcji bez możliwości zastosowania innego rodzaju zwolnień. Także myjnie automatyczne, przy których nie ma pracowników, które świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, będą zmuszone wydać paragon. W jaki sposób? To już zależy od danego przedsiębiorstwa. Z pewnością jednak wirtualne kasy fiskalne w myjniach samochodowych mogą sporo uprościć. Zamiast montowania drukarki, będzie można wysłać paragon SMS-em. To o wiele lepsza opcja, choć nic nie zastąpi możliwości ogólnego zwolnienia z ewidencjonowania, z której można było skorzystać w 2021 roku.
Z czym się wiąże zakup wirtualnej kasy fiskalnej?
Warto być świadomym, że nie ma obecnie dużego wyboru oprogramowania, które może pełnić funkcję kasy fiskalnej. Najpopularniejsze jest obecnie rozwiązanie od iPOS, ale na rynku można spotkać się z wieloma ofertami pomniejszych dostawców, którzy umożliwiają złożenie zapytania ofertowego. W większości jednak rozwiązania te są sprzedawane w modelu abonamentowym lub licencyjnym. W dłuższej perspektywie nie jest to korzystne.
- Koszt małego i mobilnego, fizycznego urządzenia zwraca się już po ok. 30 miesiącach płacenia abonamentu.
- Nie ma możliwości odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej, która wynosi 700 złotych.
- Kasy w postaci oprogramowania instalowane na smartfonach czy tabletach są bardziej zagrożone ze strony ataków hakerskich.
Zagrożeń jest znacznie więcej. Pewnie dlatego wirtualne kasy nie mają takiego wzięcia jak te standardowe. Z drugiej strony jednak, w myjniach samochodowych brak konieczności drukowania paragonu i montowania dużych urządzeń mogą okazać się dużymi zaletami.
Wszystkiego dowiemy się już za pół roku. Jeśli jednak prowadzisz myjnię samochodową, nie czekaj do ostatniej chwili. Skontaktuj się z nami, a postaramy się wspólnie stworzyć rozwiązanie idealne do potrzeb Twojego biznesu – niezależnie od formy prowadzenia działalności, miejsca czy sposobu oferowania swoich usług. Czy wirtualne kasy fiskalne w myjniach samochodowych się sprawdzą? Tego nie wiemy. Wiemy jednak, że z pewnością potrzebujesz kasy!