Na językach wszystkich przedsiębiorców są obecnie wirtualne kasy fiskalne. Wiemy już, że nie ma co liczyć na ich wejście w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Debiut został przesunięty o minimum pół roku, choć znając sytuację, pewnie trzeba będzie czekać znacznie dłużej. Niestety nie wszyscy o tym wiedzą. Pojawiły się już pierwsze próby oszustw z udziałem oprogramowania, które ma udawać „kasę fiskalną na smartfona”.
Na czym polega oszustwo na kasę fiskalną?
W sieci pojawiają się już pierwsze oferty aplikacji, które mają pełnić rolę kasy fiskalnej. Niektóre są dostępne za darmo, inne kosztują kilka złotych. Niestety nie jest to oprogramowanie, które może pełnić funkcję takiego urządzenia. Wszystkie takie propozycje są naginaniem prawa podatkowego i nie sprawiają, że podatnik wywiązuje się z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży. Zagrożenie jest więc podwójne – nie tylko Urząd Skarbowy nie ma szans otrzymać niezbędnych informacji, ale także osobom z zewnątrz przekazywane są wrażliwe dane o przeprowadzanych transakcjach, klientach i o nas samych.
Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne w smartfonach – data wprowadzenia odroczona!
Jaka kara grozi za stosowanie takiego oprogramowania?
Warto podkreślić, że samo stosowanie takiego oprogramowania nie nakłada na przedsiębiorcę żadnych kar. Problem pojawia się, kiedy Urząd Skarbowy stwierdzi, że podatnik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych dotyczących ewidencjonowania sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż z pominięciem prawdziwej kasy fiskalnej to przestępstwo skarbowe, które powoduje naliczenie grzywny w wysokości od 10 do nawet 180 stawek dziennych. Wysokość stawki dziennej jest ustalona przez Kodeks Karny Skarbowy i wynosi od 1/30 minimalnego wynagrodzenia do 40/3 minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że w 2019 roku sięga ona od 75 złotych do 30 tysięcy złotych. Karę za omijanie stosowania kasy fiskalnej wymierza Urząd Skarbowy. Oznacza to, że przedsiębiorca może otrzymać grzywnę w wysokości nawet 5.400.000 złotych. Gra jest więc nie warta świeczki.
Dowiedz się więcej: Wirtualne kasy online – co sądzą eksperci?
Czy zawsze kara tyle wynosi?
Systematyczne i regularne omijanie ewidencjonowania na kasie fiskalnej będzie postrzegane jako przestępstwo skarbowe i kara może wynieść nawet tyle, ile zostało wyliczone wcześniej. Czasem jednak, jeśli sytuacja ta nie jest nagminna, a jednorazowa i przypadkowa, czyn może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe. Grzywna jest wtedy niższa i wynosi od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. Maksymalna kara wynosi więc w 2019 roku 45 tys. złotych.
Jak rejestrować sprzedaż?
By uniknąć nieporozumień i ewentualnych grzywien, zawsze należy ewidencjonować sprzedaż na prawnie dopuszczonym do tego celu urządzeniu. Są to:
- kasy fiskalne online dostępne u renomowanych dostawców urządzeń fiskalnych,
- urządzenia, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar.
Pamiętajmy o konieczności zastosowania się do przepisów, które mówią o konieczności stosowania kas fiskalnych online już od 1 stycznia 2020 roku dla niektórych branż. Są to urządzenia, które muszą łączyć się w czasie rzeczywistym z CRK.
Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne do warsztatów samochodowych – czy warsztaty są już gotowe na zmiany?
Ustawa o kasach fiskalnych na smartfony jest dopiero na etapie legislacyjnym. Oznacza to, że jeszcze przez długi czas nie mamy się co spodziewać wprowadzenia faktycznych rozwiązań informatycznych. Nie ulegajmy więc emocjom i spokojnie czekajmy na ich wdrożenie. Z pewnością Polskie Kasy Fiskalne Online napiszą o tym natychmiast!