Czasy pandemii sprawiły, że wiele działalności przeniosło się do Internetu. Wykorzystanie platform umożliwiających sprzedaż bije rekordy popularności. Nic więc dziwnego, że Allegro co roku zwiększa liczbę użytkowników o prawie milion osób. Zwiększa się również liczba sprzedawców, a w związku z tym odpowiadamy na pytania dotyczące kas fiskalnych, które zadają nam przedsiębiorcy oferujący swoje towary w ten sposób. Kasa fiskalna a Allegro – czy jest obowiązkowa? Czy można jej uniknąć?
Kasa fiskalna a Allegro – rodzaje zwolnień, jakie można zastosować
Zazwyczaj sprzedawcy towarów przez Allegro decydują się wykorzystać zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania towarów na kasie fiskalnej z powodu sprzedaży wysyłkowej i rozliczania się za swój towar poprzez płatności przelewem na konto bankowe. Mówi o tym dość jasno Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W załączniku, w liście czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, przy poz. 36 znajdziemy zapis, że kasa fiskalna jest nieobowiązkowa w przypadku dostawy towarów w systemie wysyłkowym, jeżeli zapłata z towar nastąpi za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u. Musi być także prowadzona dokładna ewidencja, z której jasno będzie wynikać, czego dany przelew dotyczy. Jak to się ma do sprzedaży przez Allegro? Niestety sprzedawca będzie musiał zrezygnować z:
- osobistego odbioru towarów,
- przyjmowania zapłaty gotówką lub kartą płatniczą,
- sprzedaży pewnego rodzaju towarów.
Można jeszcze zastosować prawo do zwolnienia ze względu na obrót – do maksymalnie 20 tysięcy złotych rocznie. Prawo to nie działa jedynie przy trzecim, wyżej wymienionym punkcie.
Jakie produkty wymagają kasy fiskalnej?
Wyżej wspomniane Rozporządzenie wymienia także listę produktów, których sprzedaż powoduje, że już od pierwszej transakcji niezbędne jest posiadanie kasy fiskalnej. Są to:
- części do silników, przyczepy i naczepy,
- sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny,
- sprzęt fotograficzny,
- wyroby z metali szlachetnych,
- nośniki cyfrowe i analogowe,
- perfumy i wody toaletowe.
W takim wypadku transakcję należy nabić na kasę, a paragon dołączyć najlepiej do przesyłki. W takim przypadku możemy również bez obaw oferować odbiór własny czy płatność gotówką. Nie zmienia to niczego w sposobie ewidencjonowania na kasie.
A co z dowodem sprzedaży?
Kasa fiskalna a Allegro to jedna sprawa, a druga – dowód sprzedaży. Co do zasady, jeśli nie masz kasy fiskalnej, nie masz obowiązku wystawiania takiego dowodu do każdej sprzedaży. Jednak na żądanie klienta musisz taki dokument sporządzić. Nie musi być to paragon fiskalny, jak najbardziej może być faktura VAT lub zwykła. Dzięki temu nie trzeba specjalnie fiskalizować kasy fiskalnej. Korzystając z prawa do zwolnienia, wystarczy wystawić fakturę bez NIP-u (dla klienta indywidualnego) lub z NIP-em kupującego – jeśli mowa o przedsiębiorcy zarejestrowanym jako płatnik w Polsce. Dokument taki można sporządzić w jednym z wielu programów księgowych albo ręcznie – chociażby w programie biurowym. Zalecamy jednak w każdym przypadku zabezpieczyć fakturę podpisem kwalifikowanym, co da gwarancję niezmienności i integralności dokumentu.
Kasa fiskalna a Allegro – jak widać, w wielu przypadkach zakup urządzenia nie jest obowiązkowy. To dobra wiadomość dla wszystkich sprzedawców, którzy na współpracę z popularnym systemem aukcyjnym zdecydowali się ze względu właśnie na prostotę obsługi i stosunkowo niskie koszty.