Opublikowano Dodaj komentarz

Spóźnienie z zakupem kasy fiskalnej – kiedy występuje i co za to grozi?

spóźnienie z zakupem kasy fiskalnej

Już za nieco ponad tydzień nastąpi moment, w którym kolejne grupy branżowe będą musiały rozpocząć ewidencjonowanie transakcji za pomocą kas fiskalnych online. Obowiązek ten dotyczy lekarzy, stomatologów, kosmetyczek czy fryzjerów. Dzisiaj odpowiemy na najczęstsze pytania osób, które spóźniły się – świadomie lub nieświadomie – z zamówieniem i umówieniem fiskalizacji nowego urządzenia. Czy można kasę zamówić po 1 lipca? Co za to grozi? Czy jest możliwość opóźnienia obowiązku zakupu kasy fiskalnej online?

Instalacja kasy fiskalnej online do 1 lipca 2021 roku – czy jest konieczna?

Nowe urządzenia fiskalne muszą zakupić:

  • fryzjerzy i kosmetyczki,
  • zakłady budowlane,
  • prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne,
  • kluby fitness,
  • siłownie i baseny,
  • kancelarie prawnicze.

Nie ma co łudzić się możliwością dalszego odraczania tego obowiązku przez Ministerstwo Finansów. Jeśli jednak masz problem z zamówieniem nowego urządzenia i instalacją go na czas, masz dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest czasowe zawieszenie działalności gospodarczej. W czasie zawieszenia podatnik nie musi fiskalizować nowej kasy fiskalnej online. Jest to swoisty „okres ochronny”. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że już pierwszego dnia prowadzenia firmy po jej odwieszeniu, kasa musi być już gotowa do pracy. Nie ma tu znaczenia, czy fizycznie dojdzie do jakiejś transakcji. Oznacza to, że jeszcze w trakcie zawieszenia trzeba dokonać zakupu i fiskalizacji.

spóźnienie z zakupem kasy fiskalnej

Spóźnienie z zakupem kasy fiskalnej – czy można uniknąć?

Innym rozwiązaniem może być złożenie do urzędu skarbowego wniosku o indywidualne odroczenie terminu wdrożenia kasy online. W takiej sytuacji jednak należy się z takiego działania wytłumaczyć: dlaczego nie zdążono z zakupem? Argumentem może być brak przychodów z powodu pandemii, choroba przedsiębiorcy uniemożliwiająca prowadzenie działalności lub inne losowe przypadki. Nie ma jednak co liczyć na odroczenie, jeśli powodem będzie zapominalstwo lub brak kasy fiskalnej u dystrybutora. To drugie z pewnością może się zdarzyć – w tym okresie wszyscy odnotowaliśmy bardzo zwiększone zainteresowanie, a producenci zwyczajnie nie wyrabiają z produkcją nowych urządzeń.

Pandemia nie ma znaczenia

Czasem spotykamy się z – błędnym – przeświadczeniem podatników, że zakazy pandemiczne dotyczące prowadzenia pewnych rodzajów działalności gospodarczych są wystarczającym argumentem, który powoduje odroczenie obowiązku zakupu kasy fiskalnej. Skoro państwo nie pozwoliło pracować firmie, to dlaczego ma wymagać instalacji urządzenia? Niestety jest to błędne rozumowanie. Zakazy pandemiczne nie powodują odroczenia tego obowiązku. Podobnie jak:

  • choroba właściciela,
  • wydarzenia losowe uniemożliwiające prowadzenie działalności,
  • wakacje podatnika,
  • niewiedza o konieczności zakupu nowej kasy.

Spóźnienie z zakupem kasy fiskalnej może być dotkliwe nawet wtedy, gdy będzie wynosiło zaledwie 1 dzień. Oczywiście lepszy będzie 1 dzień niż kwartał czy rok, ale zawsze przestrzegamy i ostrzegamy o możliwych sankcjach. Jeśli nie masz jeszcze swojej kasy, wejdź do naszego sklepu internetowego i niezwłocznie zamów swoje urządzenie fiskalne! Umożliwiamy także płatność na raty!

Spóźnienie z zakupem kasy fiskalnej – co grozi?

Na zapominalskich przedsiębiorców czyhają liczne sankcje i utrudnienia. Przede wszystkim dotyczy to uniemożliwienia skorzystania z ulgi na zakup kasy fiskalnej online, która wynosi nawet 700 złotych. Z tą sankcją trzeba się zwyczajnie pogodzić – w trakcie wnioskowania o ulgę urząd skarbowy sprawdza datę fiskalizacji. To jednak niejedyne problemy, przed którymi staną przedsiębiorcy. Ogólnie przewidziane grzywny i kary są dość różnorodne i zależą od danego przewinienia. Nieco łagodniej z pewnością zostaną potraktowani ci, którzy nie wymienili urządzeń fiskalnych, ale dalej prowadzą ewidencję na kasie. Gorzej, jeśli transakcja przebiega w ogóle z pominięciem kasy fiskalnej. W pierwszym przypadku może jeszcze Cię uratować instytucja czynnego żalu – nawet ona jednak nie uchroni przed utratą ulgi wynoszącej 700 złotych. Wracając, jakich kar można się spodziewać? Jeśli uchybienie zostanie potraktowane jako przestępstwo skarbowe – nawet do 240 stawek dziennych (maksymalnie prawie 9 mln złotych). W przypadku wykroczenia będzie to maksymalnie 56 tysięcy złotych. Jest jeszcze zobowiązanie dodatkowe w postaci 30% kwoty podatku naliczonego, ale taka forma jest stosowana w przypadku osób prawnych.

zawieszenie firmy a zwolnienie z kasy fiskalnej

 

To już dosłownie ostatni moment na zakup kasy fiskalnej online! Jeśli dalej jej nie masz, skorzystaj z zakupu urządzenia przez Internet i otrzymaj je jeszcze przed 1 lipca 2021 roku. Nie warto ryzykować. Nie warto tracić szansy odliczenia 700 złotych ulgi. Skorzystaj już dziś!

Dodaj komentarz