Już od jakiegoś czasu stacjonarne placówki gastronomiczne muszą korzystać z kas fiskalnych online. Zobowiązuje ich do tego ustawa o VAT i Rozporządzenie Ministra Finansów. Co ciekawe, jak już wspominaliśmy jakiś czas temu, obowiązek ten nie dotyczy mobilnych placówek – na przykład food tracków. Co jednak w przypadku stacjonarnego lokalu, który choć nie serwuje na miejscu posiłków, to jednak zajmuje się wytwarzaniem gotowego do spożycia asortymentu? Czy kasa fiskalna w pracowni tortów musi zostać wymieniona na model online?
Kasy fiskalne online w placówkach gastronomicznych
Od 1 stycznia 2021 roku placówki gastronomiczne muszą korzystać z kas fiskalnych online do prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży. Wynika to w szczególności z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Termin ten został już wydłużony o pół roku i dotyczył nie tylko gastronomii, ale także:
- hoteli i miejsc oferujących krótkotrwałe zakwaterowanie,
- sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw przeznaczonych do celów opałowych.
Równocześnie przypominamy, że za niecały miesiąc do ewidencjonowania za pomocą kas online zobligowane zostaną również:
- salony fryzjerskie,
- salony kosmetyczne i kosmetologiczne,
- firmy budowlane,
- prywatne praktyki lekarskie i stomatologiczne,
- kancelarie prawnicze,
- siłownie i kluby fitness w zakresie wstępu.
Na kolejne przedłużenie tego terminu nie ma już co liczyć. Zachęcamy do jak najszybszego wyposażenia się w nowe urządzenie, by spełnić obowiązujące od drugiej połowy roku przepisy. Wracając jednak do pracowni tortów – czy taka działalność jest zobowiązana do posiadania urządzenia łączącego się z CRK?
Pracownia tortów – jaka to działalność?
Wnioskując o interpretację, podatniczka wskazała, że zajmuje się wyrobem produktów słodkich na indywidualne zamówienia klientów. W swojej pracowni nie ma wydzielonego miejsca do ich spożywania, a jedynie punkt odbioru. Wykonane torty mogą być także dostarczone pod wskazany w zamówieniu adres. Przeważająca działalność została sklasyfikowana pod numerem PKD 10.71.Z, co oznacza produkcję świeżych wyrobów ciastkarskich oraz ciastek. Dodatkowa działalność została z kolei sklasyfikowana pod numerami PKD 56.21.Z i 56.29.Z. Ten dział wskazuje już na usługi związane z wyżywieniem przeznaczonym do bezpośredniej konsumpcji. Czy więc podatniczka powinna postrzegać swoją firmę jako placówkę gastronomiczną, a tym samym wymienić urządzenie fiskalne na kasę fiskalną online?
Co mówi interpretacja?
Interpretacja indywidualna z 27 maja 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.7.2021.1.KF wskazuje, że prowadzona w ten sposób pracownia tortów nie wpisuje się w definicję stacjonarnej placówki gastronomicznej. Brakuje podstawowych czynności, które definiują każdą restaurację czy bar. Nie następuje tutaj przetworzenie gotowego produktu, jego przygotowanie do spożycia, a także nie ma udostępnionego miejsca do konsumpcji. Mimo iż numer PKD wskazuje, że działalnością dodatkową są usługi gastronomiczne, w faktycznie prowadzonej działalności nie są one oferowane. Firma nie musi więc wymieniać swojej kasy fiskalnej. Trzeba jednak pamiętać, że gdyby podatniczka w swoim lokalu postawiła dedykowany klientom stolik i umożliwiła spożywanie przygotowanych wcześniej tortów, wymiana byłaby już obowiązkowa.
Jak widać, niuanse podatkowe często decydują o tym, czy musimy zastosować się do nowych i trudniejszych wytycznych, czy też nie. Wszystkim firmom, które prowadzą działalność gastronomiczną – szczególnie teraz, po tak długim okresie przerwy – życzymy samych sukcesów i wielu gości. Przypominamy także, że jeśli w wyniku zawieszenia działalności gospodarczej nie została kupiona kasa fiskalna online dla gastronomii w wymaganym terminie 1 stycznia 2021 roku, należy ją niezwłocznie kupić i zafiskalizować. W przeciwnym razie, w przypadku kontroli z urzędu skarbowego, można spodziewać się wielu nieprzyjemności.