Istnieje w polskim prawie kilka sytuacji, kiedy przedsiębiorca może zrezygnować z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jednym z najczęściej stosowanych praw do zwolnienia jest to związanie z metodą płatności oraz sposobem dostarczenia towaru. Mowa oczywiście o wszystkich sklepach internetowych, które przyjmują płatność przelewem i wysyłają towar klientom firmą kurierską. Okazuje się jednak, że prawo wymusza korzystanie właśnie z kurierów lub poczty.
Sytuacja z życia wzięta
Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynęło zapytanie dotyczące sprzedaży towarów przez pewną Spółkę. Z racji dużej liczby zamówień firma wpadła na pomysł, by dostarczać przesyłki samodzielnie do pewnych punktów odbioru w danych miastach, skąd kupujący mogliby je bez problemu odbierać. Okazało się jednak, że takie działanie powoduje utracenie prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na sposób dostarczenia towaru. Takie samo zdanie miał WSA.
Zwolnienie z kasy fiskalnej przy wykorzystaniu usług kurierskich – jak to wygląda?
Podstawą takiego wyroku było Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W załączniku do tego dokumentu, pkt 34 mówi, że kasa fiskalna nie musi być stosowana, jeśli następuje:
- dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi),
- całość zapłaty musi zostać dokonana za pomocą poczty, banku lub SKOK-u,
- z ewidencji i dowodów musi jednoznacznie wynikać, jakiej transakcji dotyczyła zapłata.
Co ważne, wszystkie te trzy punkty muszą być spełnione łącznie. W przypadku powyższej Spółki nastąpiła jednak niejasność w rozumieniu pierwszego z tych punktów. Wymienienie z nawiasu zostało potraktowane jako przykład. Tymczasem ustawa wskazuje, że tylko te dwie metody są dopuszczalne. Trzeba też pamiętać, że o działalności pocztowej i kurierskiej mówią osobne ustawy. Tym samym zatrudnienie pracownika w celu dostawy towaru bezpośrednio do klienta lub do punktu odbioru nie spełnia regulacji dotyczących usług kurierskich. Takie działanie powoduje więc zniesienie prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej.
Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna przy dostawie towarów?
Każda inna metoda dostarczenia klientowi towaru niż wykorzystanie poczty lub firmy kurierskiej (świadczącej usługi stricte kurierskie), wymaga wystawienia klientowi paragonu. Dotyczy to:
- odebrania osobistego towaru przez klienta,
- oddelegowania pracownika do dostarczenia towaru,
- zatrudnienia firmy nie-kurierskiej do dostarczenia towaru,
- dystrybucji towaru przez firmy zewnętrzne.
Paragon może zostać umieszczony na przykład w pudełku z towarem. Jednak zawsze musi być on obecny.
Przedsiębiorco, pamiętaj o tym obowiązku. Brak kasy fiskalnej lub kasy fiskalnej online może spowodować wiele nieprzyjemności i sankcji nakładanych przez Urząd Skarbowy. Apelujemy też do konsumentów: jeśli firma nie udostępnia możliwości odbioru osobistego towaru, choć mieści się po drugiej stronie ulicy, nie wynika to z jej nieuprzejmości czy chęci utrudniania Ci życia. Takie są przepisy.