
Ewidencjonowanie transakcji na kasie fiskalnej jest obowiązkowe dla przedsiębiorców, którzy świadczą swoje usługi osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. Z pewnością takimi firmami są szkoły nauki jazdy – w szczególności te oferujące szkolenia kategorii A i B. Są one kupowane głównie przez osoby prywatne. Czy więc kasa fiskalna w szkole jazdy jest konieczna?
Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?
Kasa fiskalna jest niezbędna dla większości firm pracujących w modelu B2C do momentu osiągnięcia limitu obrotu wynoszącego 20 tysięcy złotych w trakcie roku. Istnieją jednak wyjątki. Pewne branże muszą rozpocząć ewidencjonowanie na urządzeniu już od pierwszej transakcji. Są to m.in.:
- naprawy pojazdów silnikowych,
- doradztwo podatkowe,
- opieka medyczna,
- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.
Z drugiej strony, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.12.2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących w załączniku wskazuje działalności, które mogą być w ogólności zwolnione ze stosowania kas fiskalnych. Są to m.in.:
- usługi związane z hodowlą zwierząt,
- usługi telekomunikacyjne,
- czynności notarialne,
- wynajem i zarządzanie nieruchomościami.
Zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalne są także firmy świadczące usługi edukacyjne, z wyjątkiem: szkół tańca, pozaszkolnych form edukacji sportowej, zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz właśnie – szkół nauki jazdy. W Rozporządzeniu jest dość precyzyjnie wymienione wykluczenie PKWiU 85.53.11. Ten rodzaj działalności musimy więc potraktować tak, jak każdy zwyczajny punkt usługowo-handlowy.
Kasa fiskalna w szkole jazdy – czy jest niezbędna?
Limit obrotów wynoszący 20 tysięcy złotych rocznie jest na tyle niewielki, że każda szkoła jazdy niemal na początku swojej działalności go przekroczy. Istnieje jednak inne rozwiązanie, by móc uniknąć obowiązku ewidencjonowania na kasie. Mowa tu o zwolnieniu ze względu na formę zapłaty. Będziemy mieli do niej prawo, jeśli szkoła będzie przyjmować zapłatę za pośrednictwem:
- poczty,
- banku,
- spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
Musimy zadbać o to, by każda transakcja i zapłata były odpowiednio udokumentowane i opisane, by Urząd Skarbowy nie miał żadnych wątpliwości w przypadku kontroli. Wtedy jesteśmy w stanie uniknąć instalowania i fiskalizacji kasy fiskalnej. Musimy jedynie wstrzymać się przed przyjmowaniem zapłaty za pomocą gotówki lub karty płatniczej. Takie stanowisko utrzymuje także Dyrektor KIS-u z dnia 19 lutego 2019 r., w interpretacji indywidualnej nr 0111-KDIB3-2.4012.779.2018.2.MN.
Jeśli jednak chcemy naszym klientom oferować wszelkie metody płatności, to nawet niewielka kasa fiskalna online będzie odpowiednim narzędziem w naszej firmie. Uwzględniając możliwość otrzymania ulgi na zakup kasy, nie jest to aż tak kolosalny wydatek, a może nam zwiększyć liczbę klientów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i niezobowiązującej prezentacji kas fiskalnych. Może jest to koszt, który się opłaci?