Opublikowano Dodaj komentarz

Zwrot ulgi za kasę fiskalną – kiedy trzeba zwrócić pieniądze z ulgi?

Zwrot ulgi za kasę fiskalną

Ulga na zakup kasy fiskalnej jest dużą pomocą dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją działalność. Ten dodatkowy zastrzyk gotówki wynosi do 90% wartości netto kasy, ale nie więcej niż 700 złotych. Przy średnim koszcie urządzenia wynoszącym nawet 3 tysiące złotych, to bardzo sporo. Niestety są sytuacje, kiedy przyznaną ulgę musimy zwrócić. Kiedy trzeba dokonać zwrotu ulgi za kasę fiskalną?

Ulga na zakup kasy – co mówią przepisy?

O stosowaniu ulgi na zakup kasy fiskalnej mówi Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w art. 111 ust. 4. Warunkiem jest wymiana urządzenia na model online w obowiązujących terminach. Nie możemy już niestety skorzystać z ulgi przy zakupie kasy z elektronicznym zapisem kopii. Zwrot 700 złotych nie dotyczy także przedsiębiorców, którzy dobrowolnie wymieniają kasy i nie znajdują się na liście branż, które muszą zakupić kasy fiskalne online.

Zwrot ulgi za kasę fiskalną – kiedy trzeba go dokonać?

O samym zwrocie ulgi przeczytamy natomiast w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.12.2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Według przepisów zwrot muszą dokonać podatnicy, którzy w ciągu trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania:

  • zaprzestaną prowadzenia działalności,
  • otworzą procedurę likwidacyjną,
  • ogłoszą upadłość,
  • sprzedadzą przedsiębiorstwo, a kupiec nie będzie dokonywał sprzedaży za pomocą kasy,
  • dokonają odliczenia niezgodnego z przepisami.

Oznacza to, że jeśli otrzymaliśmy ulgę na zakup kasy i działalność zamkniemy przed upływem trzech lat, otrzymaną kwotę trzeba będzie zwrócić.

Ulga na zakup kasy a zawieszenie działalności

Warto jednak pamiętać, że przepisy mówią jedynie o zamknięciu działalności. Jej zawieszenie nie powoduje konieczności zwrotu ulgi – pod warunkiem, że firma znowu zacznie działać. Co ważne – według interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2017 r., nr 3063-ILPP2-2.4512.186.2016.1.AD – liczy się całościowy okres prowadzenia działalności. Oznacza to, że jeśli firma funkcjonowała przez rok, przez kolejny rok była zawieszona, a potem ponownie działała przez rok i została zamknięta – dalej będziemy musieli zwrócić przyznaną ulgę. Nie można więc uchronić się przed tym za pomocą zawieszenia. Pamiętajmy także, że czas biegnie od momentu rozpoczęcia ewidencjonowania, a nie od zakupu urządzenia. Zakup kasy fiskalnej online wcześniej, niejako na zapas, nie pozwoli nam skrócić obowiązkowego okresu jej stosowania, by nie stracić ulgi.

Darowizna a kasa fiskalna

 

Ulga na zakup kasy fiskalnej jest dużą pomocą dla przedsiębiorców. Zakłada ona jednak, że działalności musi być prowadzona przez dość długi czas, który wynosi aż trzy lata. Jeśli więc planujemy krótszą działalność, ubieganie się o ulgę będzie dla nas tylko dodatkową papierologią. Przed zamknięciem firmy upewnijmy się też, że nie pozostał nam krótki czas – na przykład miesiąc lub dwa – by nie musieć oddawać 90% wartości kasy.

Dodaj komentarz