Opublikowano Dodaj komentarz

Kasy fiskalne online a koronawirus

Kasa fiskalna online a koronawirus

Koronawirus w dalszym ciągu paraliżuje wielu przedsiębiorców sektora handlowego i usługowego. Ciągle wprowadzane są nowe obostrzenia i kolejne branże są zmuszone tymczasowo zamykać swoje lokalizacje. Jak długo to potrwa? Optymistyczny wariant „do Wielkanocy” jest raczej niemożliwy do osiągnięcia. Wprowadzone zapisy Tarczy Antykryzysowej w pewnym stopniu łagodzą skutki kryzysu. Nie możemy jednak zapominać, że dalej obowiązuje nas wymiana kas fiskalnych na modele online, które umożliwiają łączenie się z CRK. Kasy fiskalne online a koronawirus – czy coś się zmieni w harmonogramie wdrażania tego rozwiązania?

Kasy fiskalne online od 1 lipca

Pierwsze wymiany kas fiskalnych online już za nami. Od stycznia używają ich warsztaty samochodowe i sprzedawcy paliw. Od 1 lipca 2020 roku obowiązek ten został nałożony na kolejne branże:

  • związane z wyżywieniem stacjonarnym, a więc wszystkie restauracje i bary,
  • świadczące usługi krótkotrwałego zakwaterowania, a więc hotele, pensjonaty i hostele,
  • sprzedawcy węgla, brykietu i innych paliw węglowych o przeznaczeniu opałowym.

Oznacza to, że już za około 3 miesiące bardzo wiele przedsiębiorstw musi się szykować na zakup i wymianę urządzenia na nowe. Koszt średniej kasy fiskalnej stacjonarnej może wynosić nawet 2 tysiące złotych. Mimo możliwości skorzystania z ulgi i odliczenia tej wartości od podatku, nie zmienia to faktu, że przedsiębiorca musi początkowo tę kwotę wyłożyć z własnej kieszeni.

Kasy fiskalne online a koronawirus

Podnoszą się także głosy sprzeciwu ze strony następnej grupy podatników – lekarzy i prawników, którzy sugerują odłożenie obowiązku zakupu kasy fiskalnej w czasie. Ich obowiązek wymiany kasy „dopadnie” 31 grudnia 2020 roku. Wskazują, że obecne problemy gospodarcze mogą potrwać znacznie dłużej niż nadchodzące kilka tygodni. W lipcu wymienić kasy muszą branże, które najdotkliwiej odczuwają restrykcje wprowadzone przez pandemię koronawirusa. Co na to Ministerstwo Finansów? Niestety w zapisach Tarczy Antykryzysowej nie znalazło się opóźnienie procesu wymiany urządzeń. Całe szczęście czasu jeszcze jest całkiem sporo i jest to jeszcze wykonalne – byleby nie na dzień przed ostatecznym terminem.

Dowiedz się więcej: Zakupy z dowozem – rozwiązanie dla małych i średnich sklepów

Koronawirus w handlu

Co mówi Ministerstwo Finansów?

Ministerstwo Finansów, zapytane o ewentualne odroczenie obowiązku wprowadzenia kas online w przedsiębiorstwach branż zagrożonych, zapowiedziało ewentualne rozważania w tym temacie. Nie jest to jednak stanowisko samego Ministra ani innej osoby władnej wydawać jakiekolwiek konkretne oświadczenia. Tak naprawdę to takie stwierdzenie nie mówi nam o niczym. Chwilowo nie wiemy, czy kasy online zostaną odsunięte i na kiedy. Mamy tylko nadzieję, że dodatkowego zastrzyku gotówki związanego z przestojem, nie będziemy musieli wydawać na urządzenie.

Propozycja dla małych firm

Jeśli jednak obowiązujące przepisy nie ulegną zmianie i okaże się, że w lipcu gastronomia oraz hotelarstwo będą zmuszone korzystać z nowych urządzeń, oferujemy pomoc w otrzymaniu finansowania tego zakupu – chociażby poprzez leasing. Pomożemy także uzupełnić wszystkie niezbędne dokumenty i poradzimy, jak szybko otrzymać ulgę na kasę fiskalną. Zapraszamy do odwiedzin strony domowej naszego dystrybutora kas fiskalnych we Wrocławiu oraz w innych miejscowościach, rozlokowanych po całej Polsce. Dobierzemy najlepszą i najtańszą kasę do danego biznesu, dzięki czemu zaoszczędzi się choć trochę.

Dowiedz się więcej: Koronawirus – jak właściciele sklepów powinni się bronić?

kasa-fiskalna-online-a-koronawirus

Serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z jedną z naszych firm partnerskich, odpowiednią miejscu prowadzenia działalności. Podpowiemy, które urządzenia sprawdzą się najlepiej, ale także postaramy się pomóc w tych trudnych czasach. My dalej działamy i pomagamy – mimo epidemii!

Dodaj komentarz