Opublikowano Dodaj komentarz

Ulga na zakup terminala płatniczego – nowe rozwiązanie zachęcające do płatności bezgotówkowych?

ulga na zakup terminala płatniczego

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy, którzy stosują kasy fiskalne w swojej działalności, są zobowiązani do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Nie ma wyjątku od tej zasady. Prowadzisz sklep lub punkt usługowy z kasą? Musisz mieć terminal płatniczy. W dalszym ciągu oczywiście należy przyjmować płatności gotówką, jeśli klient sobie tego zażyczy. Na szczęście (?) pojawiła się także ulga na zakup terminala płatniczego. Na czym ona polega i kiedy można z niej skorzystać?

Ulga na zakup terminala płatniczego – jak to wygląda?

Zapisy o uldze pojawiły się w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Mowa o art. 18ef, w którym czytamy, że podatnik może starać się o zwrot wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym i rok po nim związanych z kupnem i eksploatacją terminala płatniczego. Kwota ta wynosi:

  • 2500 złotych w przypadku osób nieprowadzących ewidencji za pomocą kas fiskalnych,
  • 1000 złotych dla innych przedsiębiorców.

Może być to zakup urządzenia lub koszty obsługi. Punkt drugi tej samej ustawy mówi o tym, że kwota ta może zostać w drugim przypadku powiększona do maksymalnie 2 tysięcy złotych, przy czym odliczenie następuje w każdym roku podatkowym, w którym poniesiono te wydatki. Jest jednak pewien szkopuł. Trzeba być tzw. małym podatnikiem stosującym 15-dniowy termin zwrotu VAT.

Mały podatnik – rygorystyczne warunki

By móc spełnić warunki otrzymania 2 tysięcy zwrotu, należy spełnić szereg wymogów, które są już zawarte z kolei w Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Są to m.in.:

  • 80% wartości transakcji było ewidencjonowanych na kasie fiskalnej,
  • co najmniej 80% wyżej wymienionych transakcji była bezgotówkowa,
  • łączna wartość sprzedaży wraz z podatkiem przez kolejne 12 miesięcy była nie niższa niż 50 tys. złotych,
  • złożenie JPK w terminie,
  • nadwyżka podatku mieści się w granicy 3 tysięcy złotych.

Już te warunki wskazują na to, jak trudno jest osiągnąć status małego podatnika ze zwrotem VAT-u w 15 dni. Nie ma więc co zbytnio liczyć na dodatkowy tysiąc złotych ulgi na zakup terminala płatniczego.

Ulga na zakup terminala płatniczego – jak to policzyć?

Po pierwsze, uwagę trzeba zwrócić na to, że zwrot będzie liczony od podstawy opodatkowania, a nie tak po prostu od wartości podatku. W praktyce oznacza to, że zwrot ten będzie o wiele niższy niż z początku można by zakładać – będzie to jedynie 190 złotych przy płaceniu 19% PIT-u. Wskazując dodatkowo na obowiązki, które spłyną na podatników i biura rachunkowe, może się okazać, że staranie się o tę ulgę jest całkowicie bezsensowne. Nie mówiąc już o ryzyku popełnienia błędu i przypadkowej kontroli Urzędu Skarbowego.

ulga na zakup terminala płatniczego

Jeśli zależy Ci na sprawdzonym i darmowym terminalu płatniczym, zgłoś się do nas! Szybko i sprawnie otrzymasz od nas terminal bez opłat. Wyjaśnimy wszystkie mechanizmy płatności bezgotówkowych. Przekonaj się, jakie to proste i jak potrafi napędzić biznes!

Dodaj komentarz