Opublikowano Dodaj komentarz

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czy kasa jest potrzebna?

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Od jakiegoś czasu mamy w Polsce możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej. Zwalnia ona z obowiązku zakładania własnej działalności gospodarczej i opłacania składek ZUS. Należy jedynie spełnić warunek maksymalnego przychodu, który nie może przekraczać 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. W 2020 roku jest to 1300 złotych (minimalne wynagrodzenie to 2600 zł brutto). Niestety w pewnych przypadkach nie zwalnia to z posiadania kasy fiskalnej. Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – kiedy trzeba zakupić urządzenie fiskalne?

Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej ze względu na obrót

Zwolnienie z kasy fiskalnej dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy w danym roku podatkowym nie przekroczyli obrotu wynoszącego 20 tysięcy złotych. Łatwo jest policzyć, że z tego tytułu zwolnieni będą wszyscy ci, którzy prowadzą działalność nierejestrowaną. Miesięczny przychód nie może przekraczać 1300 złotych, a więc nieco poniżej 16 tysięcy złotych rocznie. Warunek zwolnienia podmiotowego jest więc spełniony. Pamiętajmy jednak, że dane te są aktualne jedynie w 2020 roku. Choć pandemia dość mocno zahamuje wzrost pensji, to jednak w przypadku spełnienia się zapowiedzi rządu o pensji minimalnej wynoszącej 4000 złotych brutto, zwolnienie może przestać obowiązywać wszystkich prowadzących działalność nierejestrowaną. Zarabiając bowiem te 2 tysiące miesięcznie, w okolicach listopada przekroczymy maksymalny limit przychodów, który uprawnia nas do braku konieczności zakupu kasy fiskalnej online. Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czasem jednak trzeba będzie takie urządzenie kupić.

Dowiedz się więcej: Błąd zaprogramowania kasy fiskalnej a zapłata podatku VAT

Kasa Fiskalna LINK Online
Kasa Fiskalna LINK Online

Kasa fiskalna a VAT

Musimy też pamiętać o możliwości zwolnienia z VAT. Jest to możliwe, jeśli przychód roczny nie przekroczy 200 tysięcy złotych. Ten pułap jest na tyle wysoki, że działalności nierejestrowane raczej nie będą co do zasady obarczone obowiązkiem zarejestrowania się jako czynny płatnik VAT. Mimo to pamiętajmy, że ustawa o kasach fiskalnych, a ustawa o podatku od towarów i usług są dwoma różnymi dokumentami. O sytuacjach, kiedy możliwe jest zwolnienie z VAT-u, zalecamy przeczytać w ustawie. Istnieją bowiem wyjątki, o których nie będziemy dłużej pisać.

Dowiedz się więcej: Faktura uproszczona a numer paragonu – jak to w końcu jest?

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – kiedy mamy obowiązek ją stosować?

Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej nie dotyczy jednak kilku branż. Jeśli prowadzimy konkretne usługi lub sprzedajemy konkretne produkty, nie możemy zastosować prawa do ulgi z posiadania takiego urządzenia. Mowa o sprzedaży takich towarów jak:

  • gaz płynny i paliwa silnikowe,
  • części do silników spalinowych i samych silników (w tym tłokowych wewnętrznego spalania),
  • nadwozia do pojazdów silnikowych, przyczepy, naczepy i kontenery,
  • części i akcesoria do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli),
  • sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny (z drobnymi wyjątkami),
  • sprzęt fotograficzny (z drobnymi wyjątkami),
  • wyroby z metali szlachetnych,
  • nośniki danych cyfrowych i analogowych,
  • wyroby tytoniowe, napoje alkoholowe,
  • perfumy i wody toaletowe.

Zwolnienie nie dotyczy również przedsiębiorców, którzy oferują usługi:

  • przewozu pasażerskiego komunikacją samochodową,
  • przewozu taksówkami,
  • naprawy pojazdów silnikowych,
  • wulkanizacyjne,
  • badań i przeglądów pojazdów silnikowych i motorowerów,
  • opieki medycznej i stomatologicznej,
  • prawnicze i doradztwa podatkowego,
  • stacjonarne gastronomiczne,
  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • kulturalne i rozrywkowe w zakresie wstępu,
  • rozrywkowe i rekreacyjne w zakresie wstępu.

Prowadząc wyżej wymienione działalności, jesteśmy zmuszeni do zakupu kasy fiskalnej jeszcze przed dokonaniem pierwszej transakcji. Nie działa tu również możliwość zwolnienia z powodu sprzedaży wysyłkowej i dokonywania płatności za pomocą konta bankowego.

Dowiedz się więcej: E-paragon w czasie koronawirusa – tak, ale tylko po ustawie

Sankcje za brak kasy fiskalnej

Za niestosowanie kasy fiskalnej, kiedy wymagają tego przepisy, grożą dość poważne sankcje z tytułu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. W tym gorszym przypadku kara może wynosić do 240 stawek dziennych, która wynosi od 86,67 zł do 34.668 złotych. Oznacza to możliwość otrzymania kary w wysokości nawet 8 milionów złotych, choć o konkretnej wysokości decyduje sąd. Bierze się pod uwagę sytuację materialną podatnika oraz jego przychody. Niemniej, jednak gra jest niewarta świeczki. Decydując się na prowadzenie działalności nierejestrowanej, warto zakupić najtańszą, mobilną kasę fiskalną.

Dowiedz się więcej: Koronawirus – jak właściciele sklepów powinni się bronić?

działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – choć czasem jest ona potrzebna, to mimo wszystko w większości przypadków nie ma obowiązku jej zakupu. Jeśli jednak chcesz świadczyć usługi wykazane wyżej lub sprzedawać wymienione towary – zapraszamy do kontaktu. Pomożemy wybrać najbardziej funkcjonalną i najatrakcyjniejszą kasę.

Dodaj komentarz