Moment wprowadzenia obowiązku stosowania przez lekarzy urządzeń rejestrujących podpiętych do Internetu jest coraz bliżej. Choć pierwotnie miał wejść w życie 1 stycznia 2021 roku, to jednak dalej niewiele osób wie, kto tak naprawdę będzie musiał z nowych kas korzystać. Na całe szczęście odroczenie o pół roku pozwoli nam dokładniej to wszystko wyjaśnić. Kasy fiskalne online dla lekarzy – co trzeba o nich wiedzieć?
Indywidualna praktyka a podmiot leczniczy
Musimy na początku rozróżnić od siebie dwie różne działalności, choć na pierwszy rzut oka bardzo podobne. Pierwszą jest indywidualna praktyka lekarska lub stomatologiczna. Według definicji jest to lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu, który dysponuje pomieszczeniem wyposażonym w:
- produkty lecznicze
- wyroby medyczne,
- odpowiednią aparaturę,
- sprzęt medyczny.
Dodatkowo musi mieć opinię powiatowego inspektora sanitarnego, że dane pomieszczenie spełnia warunki wymagane przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Praktyka lekarska może być wykonywana także w miejscu wezwania, ale nie zwalnia go to ze spełnienia całej reszty wymogów.
Z kolei placówki lecznicze to według Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej:
- przedsiębiorcy,
- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
- jednostki budżetowe,
- instytuty badawcze,
- fundacje i stowarzyszenia,
- osoby prawne,
- jednostki wojskowe.
Dokładnie więc widać różnicę. Teraz warto wyjaśnić, kto jest zobowiązany do wymiany kasy fiskalnej na model online.
Dowiedz się więcej: Zakup wirtualnych kas fiskalnych już możliwy!
Kasy fiskalne online dla lekarzy – jaka jest interpretacja?
Według interpretacji indywidualnej z 27 maja 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.220.2020.1.JG, Dyrektor KIS stwierdził, że art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. d) ustawy o podatku od towarów i usług mówi jasno, że obowiązek wymiany na kasę fiskalną online mają jedynie prywatne, indywidualne praktyki lekarskie, a nie podmioty lecznicze. Niestety interpretacja nie mówi nic o zatrudnieniu na podstawie kontraktu, który jest swoistym rodzajem umowy B2B. Można jednak zakładać, że pod tym względem kontrakt jest traktowany identycznie jak umowa o pracę. Co ciekawe, definicja mówi także, że indywidualna praktyka nie może nikogo zatrudniać, z wyłączeniem personelu pomocniczego. Nie może zatrudniać innych lekarzy w celu innym niż wykonanie stażu lub praktyki. Jeśli do tego by doszło, to nie mamy już do czynienia z praktyką lekarską, a właśnie z placówką leczniczą. Według tej interpretacji nie ma więc także konieczności zakupu nowego urządzenia. Kasy fiskalne online dla lekarzy są obowiązkowe jedynie przy samodzielnym prowadzeniu praktyki, choć pewnie także będą konieczne w przypadku przychodni będącej grupą indywidualnych praktyk.
Dowiedz się więcej: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – czy kasa jest potrzebna?
Jakie kasy fiskalne online dla lekarzy
Biorąc pod uwagę, że do prowadzenia samodzielnej praktyki lekarskiej nie jest potrzebna duża kasa fiskalna, serdecznie polecamy małe, mobilne urządzenia. Sprawdzą się także przy świadczeniu usług medycznych w terenie. Najpopularniejsze modele to:
Z założenia nie ma potrzeby inwestowania w urządzenie, które posiada wiele rozbudowanych funkcji, jak na przykład zdefiniowanie kilkunastu kasjerów czy baza danych mieszcząca kilkaset tysięcy produktów. Przyda się natomiast bardzo pojemna bateria. Dużą zaletą jest niewielka waga i możliwość schowania kasy fiskalnej do torebki lub schowka samochodowego. Pamiętajmy, że wszyscy lekarze prowadzący praktykę muszą wymienić swoje urządzenia do 30 czerwca 2021 roku. Przesunięcie ma miejsce o pół roku.
Dowiedz się więcej: Terminy kas fiskalnych online przesunięte w związku z pandemią
Według interpretacji Dyrektora KIS przychodnie i inne placówki medyczne nie mają obowiązku wymiany urządzeń na modele online. Jeśli jednak mamy dość nietypową sytuację, warto wystąpić o interpretację indywidualną już teraz, kiedy mamy sporo czasu do wyboru, zakupu i fiskalizacji.