Opublikowano Dodaj komentarz

Masz terminal płatniczy? Kara 5 tysięcy złotych za brak jej integracji to część Nowego Ładu!

Terminal płatniczy kara

Nowy Ład chwilowo wprowadza więcej zamieszania niż ładu. Zdania są dość mocno podzielone, choć w większości słyszy się jedynie o zmianach w rozliczaniu podatków i odliczania składek zdrowotnych. Niewiele osób wie, że w projekcie znalazł się zapis, który wprowadza nowe obowiązki na właścicieli placówek handlowo-usługowych, którzy korzystają z kas fiskalnych online oraz terminali płatniczych. Możesz dostać karę nawet 5 tysięcy złotych już od Nowego Roku!

Terminal płatniczy? Kara? Ale o co chodzi?

Chodzi o zapis, który ma się znaleźć w ustawie Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r. Nowy przepis ma otrzymać numer art. 19a ust. 3. Mówi on o tym, w przypadku korzystania z kasy fiskalnej online oraz terminalu płatniczego, przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić odpowiednią współpracę tych dwóch urządzeń zgodnie z wymaganiami stawianymi przed kasą rejestrującą. Oznacza to mniej więcej tyle, że do CRK będą trafiać nie tylko ewidencje transakcji, ale również dane płatności przyjmowanych kartą płatniczą. Czy mają się tam znaleźć dane nabywców? Nie wiadomo. Za brak spełnienia tego obowiązku grozi kara w wysokości 5 tysięcy złotych. O tym z kolei ma mówić ustawa o VAT.

Kogo dotyczy nowy obowiązek?

Nowy przepis dotyczy wszystkich tych, którzy korzystają już z kas fiskalnych online zgodnie z harmonogramem wymiany urządzeń. Są to więc m.in.:

  • warsztaty samochodowe,
  • lekarze i stomatolodzy,
  • fryzjerzy i kosmetyczki,
  • prawnicy,
  • hotele,
  • pracownicy branży budowlanej.

Jeśli przedsiębiorca oferuje możliwość płatności kartą, powinien się zastanowić, czy kasa fiskalna i terminal płatniczy są ze sobą zintegrowane. Jest to dość łatwe do sprawdzenia. Jeśli przy płatności kartą nie trzeba wstukiwać ręcznie kwoty do zapłaty, to oba urządzenia działają razem. W przeciwnym wypadku niezbędne jest sprawdzenie ich funkcjonowania oraz ewentualne zmiany. I to przed początkiem Nowego Roku.

Integracja kasy i terminala płatniczego – jak to wygląda?

Osobiście uważamy, że integracja tych dwóch urządzeń jest niezwykle atrakcyjną funkcjonalnością, która pozwala ograniczyć ewentualne błędy kasjerskie i przyspieszyć proces obsługi klienta. Pytanie tylko, czy fundowanie kar finansowych za niedostosowanie się do tego wymogu jest tu na miejscu. Przedsiębiorcy to nie osoby, które celowo chcą oszukiwać państwo na podatkach, kasując na kasie kilogram jabłek za 4 złote, ale przyjmując płatność za kilogram orzechów za złotych 70. Ostatnimi czasy pisaliśmy już wielokrotnie o kontrolach i sankcjach nakładanych na przedsiębiorców za powstałe uchybienia w prowadzeniu sprzedaży. Nie mówiąc już o tym, że mamy połowę września, a o nowym obowiązku jest stosunkowo cicho. W Nowym Roku może się więc okazać, że liczba kar skarbowych wzrośnie, głównie przez niewiedzę sprzedawców.

Kasa wirtualna na terminalu płatniczym

A czy Ty masz kasę fiskalną online? Co sądzisz o nowym obowiązku? Jeśli nie wiesz, czy Twój terminal jest odpowiednio zintegrowany z kasą rejestrującą, odezwij się do nas! Postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości i przystosować Twoje urządzenia do nowych wymogów.

Dodaj komentarz