Opublikowano Dodaj komentarz

Paragon fiskalny SMS-em – to już możliwe!

e-faktura zamiast paragonu paragon fiskalny sms-em

Papierowe paragony piętrzą się w torebkach, portfelach, torbach zakupowych. Raz na jakiś czas je wyrzucasz hurtowo, zastanawiając się mgliście, czego dotyczyły i czy są potrzebne. Pomijając już aspekt marnowania papieru, problem pojawia się, kiedy naprawdę jest Ci potrzebny jeden paragon. O ile już go znajdziesz, zazwyczaj jest wymiętoszony, wyblakły i trudny do odczytania. Na szczęście pojawiło się już całkiem legalne rozwiązanie – paragon fiskalny SMS-em, który dotrze do Ciebie od razu po zakupach.

Paragon fiskalny SMS-em – jak to działa?

Najlepsze jest, że niestety nie do końca wiadomo, jak ma działać ten system. Oczywiste jest, że taki paragon musi być wysyłany przez kasę fiskalną online. Aktualizacja oprogramowania nie jest tu problemem. Szkopuł polega na sposobie przekazywania numeru telefonu komórkowego lub maila klienta, by:

  • nie trwało to bardzo długo, co może spowodować wydłużanie się kolejek,
  • było zgodne z RODO, czyli de facto nie może o tych danych wiedzieć ani kasjer, ani inni w kolejce,
  • paragon mógł być wysłany natychmiast.

Niektóre sieci handlowe mają już rozwiązanie – karty lojalnościowe, które wiążą daną osobę z telefonem, adresem i dokonanymi zakupami. Dorzucenie do tego grona informacji paragonu nie będzie problemem. Niestety e-paragon ma być rozwiązaniem szerszym, nie tylko dla dużych sieciówek, ale też dla małych przedsiębiorców. Innym, ciekawym pomysłem jest powiązanie karty płatniczej z bankiem i poprzez niego uzyskiwanie dostępu do danych kontaktowych. Bardzo ciekawe rozwiązanie, choć nieco trudniejsze. Z pewnością jednak będzie ono w ten sposób dostępne dla szerszego grona konsumentów.

paragon fiskalny sms-em

Ale dlaczego nagle teraz?

O e-paragonach teoretycznych pisaliśmy już jakiś czas temu. Jednak możliwość realnego skorzystania z tej funkcjonalności miały jedynie kasy wirtualne, które… pojawiły się dopiero miesiąc temu do ogólnego użytku. No cóż. Pamiętasz także o Rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych kas fiskalnych, które wygasło w maju 2021 i okazało się, że zapomniano o stworzeniu nowego? Otóż wreszcie się taki dokument pojawił, w którym kasy fiskalne online uzyskują możliwość przesyłania paragonu elektronicznego. Wcześniejsze Rozporządzenie jasno mówiło, że klient musi otrzymać wydruk w wersji papierowej.

Paragon fiskalny SMS-em – i co dalej?

Choć Rozporządzenie już jest i czekamy tylko na jego opublikowanie, to byłoby za prosto, gdyby tak za kilka dni móc już otrzymywać paragon fiskalny SMS-em. Następnym krokiem jest stworzenie przez producentów odpowiedniej funkcjonalności w oprogramowaniu i uzyskanie homologacji z Głównego Urzędu Miar. Dopiero po tym, nowa wersja kas fiskalnych może pojawić się w sprzedaży. A co ze starymi-nowymi urządzeniami? Jakby nie patrzeć przez ostatnie 2 lata spora grupa podatników była zmuszona kupić nowe kasy łączące się z CRK. Na szczęście wystarczy zgłosić się do producenta o wgranie takiej funkcjonalności. Nie wiemy jednak, czy będzie to bezpłatne, czy trzeba będzie szykować się na kolejny wydatek.

Elzab K1 Slim Online

Wiadomo jednak, że e-paragony na pewno zrewolucjonizują handel. Sama idea została bardzo ciepło przyjęta przez wszystkich. Tak samo jak e-recepty, ma szansę stać się sporym ułatwieniem dla szerokiego grona odbiorców.

Dodaj komentarz