Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży klientom indywidualnym i posiadającym kasy fiskalne niejednokrotnie są zmuszeni do wystawiania także faktur. Od Nowego Roku na paragonie fiskalnym, na podstawie którego ma zostać ona wystawiona, musi znajdować się numer NIP nabywcy. Takie działania są często stosowane na przykład w centrach handlowych i dużych sklepach, gdzie kasjer wystawia jedynie paragon, a potem należy udać się z nim do Biura Obsługi Klienta, by wystawić fakturę. Z drugiej strony mamy dokument zwany fakturą uproszczoną. Podnosiło się wiele głosów, że taki paragon z numerem NIP może ją stanowić, jednak wiele problemów przysparzała numeracja. Faktura uproszczona a numer paragonu – to jak to w końcu z tym jest?
Faktura uproszczona – co powinno na niej widnieć?
Z definicji faktura uproszczona powinna zawierać następujące elementy:
- data wystawienia,
- unikalny numer kolejny,
- NIP sprzedawcy i nabywcy,
- nazwa towaru i usługi,
- data sprzedaży,
- kwota należności ogółem,
- kwota wszystkich obniżek i rabatów,
- dane ustalające stawkę podatkową VAT.
Dodatkowo kwota ogółem nie może przekraczać 450 złotych. Wszystkie te informacje są co do zasady umieszczone także na paragonie. Czy jednak unikalny numer faktury może być tożsamy z numerem kolejnym paragonu?
Dowiedz się więcej: E-paragon w czasie koronawirusa – tak, ale tylko po ustawie
Faktura uproszczona a numer paragonu – stanowisko Ministerstwa Finansów
Zgodnie z odpowiedzią na zapytanie nr 632 skierowanego do Ministerstwa Finansów, paragon zawierający NIP nabywcy oraz opiewający na kwotę do 450 złotych może być traktowany jako faktura uproszczona, a tym samym ma być księgowana jako zwyczajny dokument tego typu. Numer kolejny paragonu ma być traktowany jako numer faktury, nawet jeśli numeracja standardowych faktur wygląda inaczej. Możliwe jest stosowanie kilku serii numeracji w ramach prowadzenia jednego przedsiębiorstwa.
Dowiedz się więcej: Terminy kas fiskalnych online przesunięte w związku z pandemią
Sankcje za brak numeru NIP-u na paragonie
Zapytanie mówiło również o ponoszeniu sankcji z tytułu braku numeru NIP na paragonie przy wystawianiu faktury. Wyszła propozycja o ewentualnej karencji lub abolicji wynoszącej pół roku, celem przygotowania przedsiębiorców do nowych przepisów. Odpowiedź podsekretarza stanu, Jana Sarnowskiego, rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości. Sankcje będą nakładane od 1 stycznia 2020 roku w przypadku niezastosowania się do przepisów. Będą one nakładane również w przypadku firm, które nie posiadają kas fiskalnych umożliwiających wydruk numeru NIP nabywcy. W takich sytuacjach, wystawienie faktury będzie musiało być natychmiastowe i zastąpi ona dokument fiskalny ewidencjonowany na urządzeniu fiskalnym.
Dowiedz się więcej: Wirtualne kasy fiskalne tylko dla transportu?
Działanie proponowane przez Ministerstwo Finansów ma za zadanie ukrócić wystawianie tzw. pustych faktur. To kolejny krok uszczelniania systemu podatkowego, który z jednej strony, niestety, dokłada trochę obowiązków dla sprzedawcy, ale z drugiej umożliwia zaksięgowanie zwykłego paragonu. Widzimy więc postęp i chęć zmniejszenia biurokracji dla tych najmniejszych podatników.