Zakładając własny biznes, który polega na sprzedaży towarów lub usług osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, najczęściej jesteśmy zmuszeni do zakupu kasy fiskalnej – od razu lub po jakimś czasie od przeprowadzenia pierwszej transakcji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie zawsze takie urządzenie jest potrzebne. Czasem możemy zrezygnować z korzystania z niego po jakimś czasie lub w ogóle go nie kupować. Kiedy rezygnacja z kasy fiskalnej jest możliwa?
Kasa fiskalna – kiedy jest niezbędna?
Co do zasady w kasę fiskalną muszą od razu uzbroić się przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą pewnych usług i towarów. Są to m.in.:
- gazy płynne i paliwa silnikowe,
- części do silników lub silniki napędowe,
- nadwozia, przyczepy i naczepy do pojazdów lub części do nich,
- sprzęt radiowy, telewizyjny, fotograficzny i telekomunikacyjny,
- wyroby z metali szlachetnych,
- nośniki danych cyfrowych lub analogowych,
- wyroby tytoniowe i alkohole,
- perfumy i wody toaletowe,
- przewozy pasażerskie i taksówkarskie,
- naprawa pojazdów silnikowych i wulkanizacja,
- opieka medyczna,
- usługi prawne,
- doradztwo podatkowe,
- gastronomia,
- usługi fryzjerskie i kosmetyczne.
Pełną listę znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 roku. Pozostałe działalności mogą skorzystać ze zwolnienia obrotowego lub przedmiotowego.
Dowiedz się więcej: Kasy fiskalne do warsztatów samochodowych – czy warsztaty są już gotowe na zmiany?
Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej
Warto podkreślić, że każdy wymieniony poniżej rodzaj zwolnienia trwa maksymalnie do 31 grudnia 2021 roku. Ma to związek z wprowadzeniem kas fiskalnych online, które systematycznie zastępują stare urządzenia bez podłączenia do CRK.
Pierwszym rodzajem zwolnienia jest zwolnienie obrotowe i dotyczy przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli obrotu na rzecz osób fizycznych bez działalności gospodarczej w wysokości 20 tysięcy złotych lub kwoty proporcjonalnej do czasu prowadzenia firmy. Osoby, które działalność rozpoczęły po 31 grudnia 2018 roku, mogą także skorzystać z tego zwolnienia, ale jeśli przewidywany przez niego obrót proporcjonalny do czasu wykonywania czynności nie przekroczy wyżej wymienionego limitu w bieżącym roku podatkowym. Po przekroczeniu tej magicznej sumy, podatnik jest zobowiązany zakupić kasę fiskalną i rozpocząć ewidencjonowanie.
Dowiedz się więcej: Ulga za zakup kasy fiskalnej online, a jej wymiana przed czasem
Zwolnienie przedmiotowe
Istnieje także szereg usług, których świadczenie może być objęte zwolnieniem przedmiotowym, pod warunkiem przekroczenia udziału procentowego obrotu na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej wynoszącego powyżej 80% w poprzednim roku podatkowym. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność po 31 grudnia 2018 mają prawo do skorzystania ze zwolnienia już po 6 miesiącach. Usługi, które są objęte takim zwolnieniem przedmiotowym to m.in.:
- dostarczanie energii elektrycznej, paliw gazowych czy wody,
- odprowadzanie ścieków i odpadów,
- usługi pocztowe i kurierskie,
- świadczone przez obozowiska dla dzieci,
- telekomunikacja,
- sprzedaż ubezpieczeń,
- czynności notarialne.
Lista ta jest dość długa, a wszystkie towary i usługi znajdziemy w załączniku do wyżej wymienionego Rozporządzenia.
Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Że może zdarzyć się sytuacja, kiedy nabędziemy prawo do zwolnienia z prowadzenia ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej w trakcie prowadzenia działalności – wystarczy zwiększyć udział obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących firmy. Pamiętajmy jednak, że Rozporządzenie mówi jasno, że zwolnienia nie stosuje się do podatników wymienionych wyżej, jeśli w pierwszym lub drugim półroczu poprzedniego roku podatkowego osiągnęli udział procentowy obrotu równy lub niższy niż 80%.
Dowiedz się więcej: Oferujesz hot-dogi? Szykuj się na wymianę kasy fiskalnej!
Rezygnacja z kasy fiskalnej – to możliwe!
W takiej sytuacji możemy zdecydować się na rezygnację z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. By tego dokonać, trzeba wykonać kilka czynności względem Urzędu Skarbowego.
- Ostatniego dnia prowadzenia sprzedaży ewidencjonowanej, musimy wystawić raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy za dany miesiąc podatkowy.
- Niezwłocznie po wystawieniu raportów (najlepiej tego samego dnia) trzeba dokonać odczytu zawartości pamięci fiskalnej. Następnie należy wystawić raport rozliczeniowy i sporządzić protokół tej czynności. Procedurą zajmuje się renomowany serwisant urządzeń fiskalnych – najlepiej u dostawcy, u którego kasę kupowaliśmy.
- W terminie 5 dni od dokonania odczytu pamięci fiskalnej, należy złożyć protokół tej czynności wraz z raportem fiskalnym do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.
- Wraz z wyżej wymienionymi dokumentami należy złożyć do naczelnika US wniosek o wyrejestrowanie kas z ewidencji.
I to wszystko. Cała procedura nie powinna trwać dłużej niż tydzień, gdyż do zachowania terminów zobowiązują nas przepisy.
Dowiedz się więcej: Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna
Pamiętajmy jednak, że mowa tu o zwolnieniu przedmiotowym, a więc dotyczącym jedynie sprzedaży towarów i usług z załącznika do Rozporządzenia. Jeśli dodatkowo wykonujemy sprzedaż innych dóbr, zwolnienie nie będzie ich dotyczyć.