Opublikowano Dodaj komentarz

Kupiłem kasę fiskalną – i co dalej?

Kupiłem kasę fiskalną

Wiele osób zastanawia się, co należy zrobić po zakupie kasy fiskalnej. Jak z niej korzystać? Czy po zakupie konieczne jest zamawianie serwisanta, czy można dokonać samodzielnej instalacji? Wiele procedur się zmieniło od czasu wejścia w życie kas fiskalnych online. Jak to wygląda obecnie? Dzisiaj prezentujemy artykuł „Kupiłem kasę fiskalną – i co dalej?”

Kasa fiskalna online – co to jest?

Kasa fiskalna online to urządzenie rejestrujące sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Za jej pomocą każdy przedsiębiorca, który oferuje produkty i usługi w sklepach stacjonarnych i placówkach usługowych, może poprawnie rozliczać się z fiskusem i prawidłowo odprowadzać podatki. W przeciwieństwie do wcześniejszych urządzeń, nowe kasy fiskalne online łączą się przez sieć Internet z tzw. CRK – Centralnym Rejestrem Kas. W ten sposób znacznie uproszczona została procedura zgłaszania urządzenia i korzystanie z niego. Warto także powiedzieć, że sposób stosowania takiej kasy jest bardzo podobny do tego, co było wcześniej. Nie ma obowiązku, by kasa była przez cały dzień włączona. Mamy obowiązek zapewnienia połączenia internetowego w czasie, kiedy kasa jest włączona. Czasem nawet możemy wnioskować o zmniejszenie częstotliwości przesyłania danych do CRK, dzięki czemu stałe łącze internetowe nie jest konieczne.

Dowiedz się więcej: Terminy kas fiskalnych online przesunięte w związku z pandemią

Kasa Fiskalna LINK Online
Kasa fiskalna Link Online

Kupiłem kasę fiskalną – i co dalej?

Kasę fiskalną można kupić na wiele sposobów. Zarówno w siedzibie producenta czy dystrybutora kas, jak i przez Internet. Nie oznacza to, że po zakupie zostajemy sami z urządzeniem. Każda kasa fiskalna jest przyporządkowana do serwisu kas fiskalnych, który będzie za nią odpowiadał przez cały czas jej działania. To właśnie do tego serwisu musimy dzwonić, jeśli:

  • chcemy zacząć korzystać z urządzenia,
  • nastąpiła awaria urządzenia,
  • konieczny jest obowiązkowy przegląd techniczny,
  • mamy pytania lub konieczne jest zaprogramowanie kasy.

W momencie, w którym kasa fiskalna pojawi się u nas, musimy zawsze odezwać się do firmy, która jest wskazana w książce serwisowej.

Dowiedz się więcej: Ulga na zakup kasy fiskalnej starego typu – czy to możliwe?

Zgłoszenie kasy i fiskalizacja – jak to obecnie wygląda?

Jeszcze nie tak dawno temu najpierw trzeba było kasę fiskalną zgłosić do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, by otrzymać numer ewidencyjny. Bez niego nie dało rady zafiskalizować urządzenia, a tym samym z niego normalnie korzystać. Dzisiaj obowiązek zgłaszania kasy do Naczelnika Urzędu Skarbowego został zniesiony. Po zakupie możemy od razu dokonać fiskalizacji przy pomocy wskazanego serwisanta. Jego obecność jest obowiązkowa! Samodzielna próba fiskalizacji może zakończyć się wieloma problemami, a nawet trwałym uszkodzeniem kasy. Fiskalizacja nowej kasy fiskalnej online to:

  • pobranie klucza publicznego,
  • odebranie numeru ewidencyjnego,
  • inicjalizację pamięci fiskalnej kasy i pamięci chronionej,
  • wyzerowanie liczników,
  • przyporządkowanie kasy fiskalnej do odpowiedniego numeru NIP przedsiębiorcy,
  • wykonanie raportu fiskalnego,
  • pobranie harmonogramu przesyłania danych do CRK.

Jak widać, nie są to proste czynności. Dlatego zawsze poczekajmy na uprawnionego serwisanta kasy fiskalnej.

Dowiedz się więcej: Serwis kasy fiskalnej a koronawirus – jak to pogodzić?

Jakie obowiązki ma właściciel kasy?

Dokonanie fiskalizacji to niejedyne obowiązki właściciela kasy fiskalnej. Ma on także przymus:

  • wymiany pamięci chronionej w razie potrzeby i zgrania jej na zewnętrzny nośnik danych,
  • udostępnienia stałego połączenia internetowego lub zgłoszenia niemożliwości zapewnienia takiego połączenia do Urzędu Skarbowego,
  • aktualizacji danych podatkowych – na przykład miejsca prowadzenia sprzedaży,
  • wystawiania odpowiednich dokumentów sprzedażowych i raportów,
  • dokonywania niezbędnych przeglądów okresowych przez wskazany serwis.

Wydaje się to dość uciążliwe, ale wcale tak nie jest. Łączność z Internetem utrzymujemy niemal cały czas w telefonach czy tabletach. Tutaj także jesteśmy do tego zobowiązani. O wykonaniu raportów urządzenie z reguły przypomni nam samo. Wybierając renomowanego dostawcę urządzeń fiskalnych, takiego jak Inter Market – dostawcę kas fiskalnych we Wrocławiu, także nie musimy pamiętać o wykonywaniu obowiązkowych przeglądów technicznych. Prowadzenie biznesu detalicznego może być proste i przyjemne.

Kupiłem kasę fiskalną

Kasa fiskalna wcale nie musi oznaczać większej ilości czasu, który poświęcimy na prowadzenie naszej firmy. Odpowiedni sprzęt i dobry serwis kas fiskalnych sprawią, że urządzenie stanie się pomocą w codziennych rozliczeniach z fiskusem i w prowadzeniu sprzedaży. Wbrew pozorom skróci czas codziennej biurokracji.

Dodaj komentarz